Отменя се забраната възложителите да поставят изисквания за икономическото и финансовото състояние, квалификацията и техническите възможности по отношение на специализирани предприятия и кооперации на хора с увреждания. Това предвиждат промени в Закона за обществените поръчки, които парламентът прие на днешното си заседание на първо и на второ четене.
Председателят на правната комисия Данаил Кирилов от ГЕРБ отбеляза, че е внесен изцяло нов проект на закон за обществените поръчки, в който ще се регулират много от установените до момента проблеми.
Гласуваните текстове предвиждат поне 80 на сто от предмета на поръчката да се изпълнява от специализирано предприятие и кооперация на хора с увреждания със собствено производство или ресурс или с подизпълнители, или с ресурсите на трети лица, които също трябва да бъдат такива предприятия или кооперации.
Поправките се правят, за да се преустанови практиката недобросъвестни лица да се възползват от преференциалния режим, обяснява в мотивите си вносителят - Министерският съвет. Затова е записано изрично, че „задължението за запазване на поръчките се реализира чрез една или няколко обособени позиции и че това се прилага и по отношение на възлагане на запазени поръчки чрез публична покана”.
Депутатите решиха също Агенцията по обществени поръчки да премине към министъра на финансите. С промяната се оптимизира процесът на изпълнение на Националната стратегия за развитие на сектора.
Създава се възможност Министерският съвет с постановление да може да създава централни органи за обществени поръчки, обслужващи други сектори, или да възлага осъществяването на тези функции на орган на изпълнителната власт.
Източник: БТА, БГНЕС