Започна ваксинация срещу бяс в Монтана
Започна ваксинация срещу бяс в Монтана / netinfo

Ваксинация срещу бяс по дивите хищници ще бъде проведена в област Монтана до 19 октомври.  Ще бъдат хвърлени над 65 хиляди примамки. На територии от  3 300 квадратни  километра с 4 самолета от летището в Ерден ще бъдат разпръснати ваксинални примамки. Те са с формата на кубче и имат специфична миризма, когато ги изядат, хищниците се ваксинират против бяс. От ветеринарно-медицинската служба предупреждават  примамките да не се пипат с незащитени ръце, защото могат да бъдат опасни за здравето. Ваксините не представляват опасност за останалите животни, но е  препоръчително за период от две седмици домашните любимци да не се пускат на свобода.

За първи път в България ваксиниране на хищниците срещу бяс  от въздуха бе направено през месец май, когато от самолети на територията на страната бяха разпръснати милион и 100 хиляди броя ваксинални примамки. Акцията е част от Програмата за надзор и изкореняване на болестта и се финансира от Европейската комисия.