Проучвания са на път да докажат, че градът е на възраст около 25 века - това представиха врачанските археолози Нарцис Торбов и Георги Ганецовски. Експедицията в местността "Градището" край пролома "Вратцата" за два месеца успя да идентифицира четири исторически пласта от античността до средновековието и е на път да докаже, че Враца е на възраст от около 25 века. Според ст. н. с. Нарцис Торбов целта на проучването е да се потвърди предположението, че това място от IV век пр. Хр. е било династичен център на траките, който вероятно е пряко свързан с погребаните владетели в Могиланската могила във Враца. При епизодични разкопки преди 40 години са намерени монетни находки от II - I век пр. Хр., открит е и бронзов печат за изработка на монети от времето на Октавиан Август. Това променя напълно досегашната научна постановка, че Враца е селище, основано от славяните през VI в. Четирите пласта доказват, че на това място са живели траки, римляни, византийци, които изграждат укрепителната система на Цитаделата, достроена по време на Второто българско царство. Тогава градът се разширява на изток, където се простира днешна Враца.
В Монтана реставрираха Римска крепост - През цялото лято на миналата година античната крепост Монтана на хълма Диана над Монтана се реставрираше. Средства за ремонта отпуснаха Швейцарската агенция за развитие, Министерството на културата и местната община. Реставрацията включваше обособяване на алеи, възстановяване на някогашните стени в основите им, поставяне на пейки, настилки и паметници от римско време, почистване. Крепостта "Монтана" не беше ремонтирана от 1985 г., от тогава многократно бе ставала обект на иманярски набези. В древността "Монтана" е била римски областен център и силно укрепен град. Сега крепостта е част от парк "Калето".
В нощта на 20 август, месец преди края на реставрацията, крадци задигнаха от крепостта ценна каменна плоча от римско време с надпис на латински език. Плочата беше собственост на историческия музей. Уредниците на музея разказаха, че тя е била с размери 94 на 67 см, дебелина 12 см и тегло 100 кг. Крадците дори използвали количката на строителните работници, за да прекарат плочата от крепостта до шосето, където вероятно са я натоварили на автомобил. Плочата трябвало да бъде поставена в едно от реставрираните помещения на античната крепост. За нея бил излят специален постамент. Тя била една от историческите ценности, с които общината в Монтана се надявала да привлича туристи в парк "Калето". Така, макар и без да са правени нови разкопки през годината и фондовете на музея да са попълнени с експонати, то един от ценните уникати в него изчезна безследно. Интервюто в изданието е с отец Отец Харалампи Ничев – той работи от няколко месеца в манастира "Света Троица" край село Добри дол, община Лом и е новия му игумен. 33-годишният отец е получил образованието си в западни богословски факултети, говори чужди езици, познава европейските институции и политики. Младият духовник се е нагърбил със задачата да възроди светата обител и да я превърне в място, което миряните сами да търсят. Не да чакаме те да дойдат при нас да ги обслужваме, а ние да ги провокираме да ни търсят много по-често от сега, е философията на новия игумен. Идват по-добри времена за православната ни църква – смята отец Ничев. Ще прочетете защо е пожелал да изповяда световния шампион по фигурно пързаляне Максим Стависки. Ето отговора му:- Обявих това в медиите, но той не ме потърси. Готов съм и сега да го направя. Младият човек има нужда от съвет, от изповед, от покаяние. Защото има грешка, но има и прошка. На всеки може да се случи. И най- стабилният човек може да се изкуши и да направи грешка. Като го гледам по телевизията, мъчно ми става за него. Отчаян е, съсипан. Но се държи мъжки - застава пред камерите и казва: дойдох да получа обвинението си и да поема отговорността си. Други досега криеха лицата си от камерата, посягаха на журналистите. Но това е животът - издига те до върховете и после те смъква в най-ниското.
- Почерпихте ни с кафе. В манастирите обикновено посрещат гостите с манастирска ракия...
- Да се черпят гостите с турско кафе с мед е манастирска традиция. Искаме да я възстановим изцяло - ще посрещаме с локум, чаша вода и ракия за благословение. Ще възстановим и истинското богослужение като в Света гора. И времето на литургията. В събота, като ден за мъртвите, отдаваме почит на предишния игумен отец Герман, който е запазил манастира от 1941 до 1997 година.
И от последната страница на вестника - Джейн Фонда:Да се ограничаваме разумно – Звездата дава 16 препоръки за отслабване и поддържане на перфектна форма. “Напоследък Джейн Фонда е позагърбила създадената от нея аеробика. Звездата предпочита да поддържа перфектната си форма с йога и разумно съставено меню. Ето нейните препоръки за всички, които искат да отслабнат: 1. Вталявайте се бавно и постепенно, като занижите само с 500 калории нормалната дневна доза (за 24 часа една жена се нуждае от 1500-2000 калории). Този начин на отслабване е най-малко стресиращ за тялото, не позволява на мускулите да отслабнат вместо мастните натрупвания, лесен е за следване и предпазва от инцидентни преяждания. 2. Спортувайте три пъти седмично за по 30 минути и ще се чувствате чудесно, понеже на физически усилия мозъкът произвежда ендорфини, наречени още като хормони на щастието. Благодарение на движението тенът ви ще стане по-чист и жизнен, пропорциите ви ще се подобрят, ще имате енергия за всичко, по-безболезнено ще преживявате стресовите ситуации, няма да се нахвърляте върху храната, за да се утешите в критични моменти. 3. Нека последното ви хранене за деня да бъде в 18 часа и даже по-рано. Изследване върху три групи хора, поглъщащи 2000 калории дневно на един път - само на закуска, само на обяд или само на вечеря, показало, че членовете на първата група отслабнали, на втората запазили теглото си, а на третата надебелели. 4. Вярно е, че не трябва да пропускате закуската, но това не означава направо от леглото да седнете на масата. Дайте на организма си време за адаптация и едва половин час след събуждането си го заредете с енергията на две препечени филийки пълнозърнест хляб, малко кисело мляко и някакъв плод. 5. Дъвчете бавно, за да могат храносмилателните ензими да се задействат преди храната да стигне до тях - така преработката й ще бъде по-бърза. 6. Не се хранете, докато приказвате по телефона, гледате телевизия, четете книга или вестник. “