Обучават фирмите, подаващи Интрастат декларации
Обучават фирмите, подаващи Интрастат декларации / netinfo
Специализирано обучение на фирми от Северозапада, търгуващи с Европейския съюз ще се проведе на 30 янури във Враца, съобщиха от НАП. Поканени за участие са общо 158 дружества от трите области. Целта на обучението е Интрастат-операторите да бъдат запознати с ново софтуерно приложение за подаване на Интрастат-декларации по електронен път, да видят как работи то в реални условия и да получат информация за измененията в нормативната уредба.

Новото софтуерно приложение ще бъде внедрено в Националната агенция за приходите до края на януари 2008 г. То значително ще облекчи търговците, които са длъжни да подават такива декларации към НАП. След внедряването на софтуерното приложение Интрастат-операторите ще могат да правят текущи записвания през месеца в дневниците си за изпращания на стоки в ЕС и пристигания на стоки от ЕС, както и ще е възможно автоматично обобщаване на информацията и подаването й към агенцията.

Прагът за деклариране на „изпращания” за 2008 г. е 300 000 лв., а за „пристигания” - 150 000 лв.

Интрастат-декларациите се подават ежемесечно пред Националната агенция за приходите.