130-та годишнина от освобождаването от османско робство ще бъде отбелязана днес в Козлодуй. Празникът ще започне с възпоменателно тържество пред паметната плоча в двора на СОУ “Христо Ботев”, където се е намирал щаба на руските и румънските войски през Руско-турската освободителна война.
Местният краевед Николай Пачев ще разкаже пред учениците и гостите за сраженията от късната есен на 1877г., а деветокласниците от училище “Христо Ботев” ще рецитират стихове на Иван Вазов, посветени на подвига на българските опълченци.