Великотърновският университет засега не планира да увеличава таксите за обучение на своите студенти. “Няма да вдигаме таксите, освен ако не се направи някаква промяна в наредбите”, заяви ректорът проф. Пламен Легкоступ, като припомни, че размерът на студентските такси се предлага от Академичния съвет на вуза и се утвърждава от Министерския съвет. Вече са готови датите от първата кандидатстудентска кампания на висшето училище. Изпитите ще бъдат на 12, 13, 24 и 25 април. Заявления за участие в предварителната изпитна сесия ще се подават от 4 март до 1 април.
Пет нови специалности ще предложи ВТУ на своите кандидат-студенти от следващата учебна година. В рамките на “Приложната лингвистика” вече ще може да се изучава китайски език като първи с втори чужд език. Към Педагогическия колеж в Плевен пък се разкрива специалност „Начална педагогика и английски език” за професионални бакалаври в редовно обучение. В изящните изкуства ще има две нови специалности – “Реставрация и консервация” и “Рисуване и интермедия”. От следващата учебна година кандидат-студентите ще могат да записват и “Русистика”.
Четири специалности вече ще предлагат и задочно обучение. Това са “Счетоводство и контрол”, “Публична администрация”, “Туризъм” и “Предприемачество в социалната сфера”. Досега студентите изучаваха тези направления само в редовна форма, уточни проф. Легкоступ. Подробности за предстоящата кандидатстудентска кампания и новите специалности ще бъдат представени на поредния Ден на отворените врати, който ВТУ организира на 15 март. Инициативата ще събере кандидат-студенти и родители в аулата от 11,00 часа.