Справедлива система за отсяване на истинските хора с увреждания искат от Съюза на инвалидите във В.Търново
Справедлива система за отсяване на истинските хора с увреждания искат от Съюза на инвалидите във В.Търново / снимка: организатори

Нова и справедлива система, която  да отсява истинските хора с увреждания от  фалшивите искат от Съюза на инвалидите във Велико Търново. Вместо да се намаляват социалните добавки, по - добре е да се направи тази система, защото мнимите инвалиди в България са около 300 000 души, твърдят от Съюза в старата столица.

Препоръките си в тази посока направиха от местната структура на среща със зам.-председателя на парламента Иван Иванов. Инвалиди и пенсионери от Велико Търново  го поканиха на посещение в клуба си в старата столица, а домакин на срещата бе Йотка Вълева, която е председател на регионалната организация на Съюза на инвалидите.

В общината около 600 човека  членуват в организацията, съобщи Вълева. Освен във Велико Търново, структури има в Дебелец и още пет населени места. В общинския център клубната база се ползва от съюзите на пенсионерите, на инвалидите и на слепите хора. Към клуба има и Арт ателие, в което участват 22-ма  жени и мъже и  изработват сувенири, календари, оригами. Хората рисуват и  картини, които продават в тематични базари и със средствата си набавят материали, обясни още Йотка Вълева.

Народният представител от областта благотворително си купи сувенири от Арт ателието на клуба.

По време на срещата, възрастните хора поставиха много въпроси, сред които ще има ли увеличение на пенсиите, защо има двоен стандарт по отношение на инсулиново болните, дали ще има безплатен транспорт за хората с увреждания.

Сред най - важните въпроси обаче бе, дали ще има нов ред за посещението на ТЕЛК.

Председателката на регионалната организация бе категорична, че работещите хора с увреждания, които са в пенсионна възраст, трябва да имат право и на инвалидна пенсия, като пенсионираните полицаи и военослужещи, които имат право да работят, но и да получават доходи за стаж. Вълева настоя държавата да елиминира мнимите инвалиди.

“На всеки три години аз минавам през ТЕЛК и един вид източвам държавата и Здравната каса, получавайки 5-6 направления, за да събера нужните документи и да мина на комисия. Нека се помисли или за по-дълъг срок, или за пожизненост, особено когато става дума за заболявания, които са нелечими и няма как да има подобрение. Нима е необходимо инвалид, който примерно е без един крак, да минава редовно през ТЕЛК”, заяви още Вълева.

Зам.-председателят на парламента обеща питане до здравното министерство и коментар на проблема в социалната комисия към Народното събрание. “Това, което правите тук е много хубаво - чувството за общност, доверието по между ви и способността да се подкрепяте, да сте добронамерени е модел, по който са устроени западните общества. А те са богати, защото хората се подкрепят, но и се контролират. Една държава се гради от общности, от работещи и справедливи институции, от средна класа и безпристрастни, обективни и справедливи чиновници”,  каза още зам.-председателят на парламента.