И 16-годишните етърки дублираха купата с шампионска титла
И 16-годишните етърки дублираха купата с шампионска титла / Дарик нюз

16- годишните хандбалистки на „Етър- 64” повториха успеха на старшата възраст и жените, дублирайки купата на България с титлата на страната. В четвъртък момичетата на треньорката Зоя Стефанова победиха на финала на първенството в ДКС „Васил Левски” връстничките си от габровския „Бъки” с 33:30 и се окичиха със златните медали.

Мачът започна равностойно, като след 1:1 гостенките поведоха с 1:3.С четири поредни гола етърки обърнаха до 5:3 и от този момент до края нито за миг не изпуснаха водачеството. Почивката дойде при 17:11, а след нея преднината дори стигна до 8 гола аванс (20:12). В 45-ата минута „Етър-64” водеше с 30:24, след което „бъкитата” намалиха на 33:30, но това бе всичко. С най-много голове във финалния мач бе Антония Игнатова, нанизала 13 попадения. Мария Йорданова и Христиана Гавраилова са с по 6, а Стилияна Динева  с 5.

Шампионската купа и златните медали бяха връчени нап великотърновските надежди от президента на Българската федерация по хандбал Росица Бакърджиева, която ги поздрави за големия успех.Всъщност етърки спечелиха всичките си пет мача на финалите по убедителен начин.В предварителната група „виолетовите” надиграха „Ники спорт” с 31:23 (19:11), СКХ “Русе” с 29:12 (17:4) и ХК „Шумен 98” с 24:8 (13:3). На полуфиналите „болярките” срещнаха втория в другата група ХК „Хасково”, който удариха с 36:21, като до почивката резултатът бе 22:12.

Очаквано „виолетовите” обраха и индивидуалните отличия в първенството. Мартина Хараламбиева получи статуетката за най-добър вратар на шампионата. Антония Игнатова стана най- добър защитник, а Христиана Гавраилова бе обявена за най- полезен състезател. Стефани Асенова от ХК „Павликени” стана голмайстор на първенството с 63 попадения. Специална индивидуална награда от „Етър-64” за най- добър състезател получи Мария Спиридонова.

Две етърки бяха включени в златната седмица на първенството. Мартина Хараламбиева е вратар, Полина Генчева дясно крило.Шампионки станаха Симона Ангелова, Яна Стефанова, Кристияна Караманлиева, Ивет Петрова, Виктория Маринова, Мартина Стефанова, Полина Генчева, Христиана Гавраилова, Стилияна Динева, Антония Игнатова, Димитрина Томова, Гергана Димова, Михаела Ангелова, Данислава Петрова и Мария Спиридонова.

„Доволна съм от нашето представяне. Трудно беше, но победителите никой не ги съди. В спорта лесно няма. Момичетата работиха много и заслужиха първото си място. Спечелихме всичките си срещи, не играхме само с един състав, участваха всички състезателки. Доволна съм от всички. Във финалния мач можеше да бъдем и по- убедителни, но това беше игра на нерви. Момичетата имаха голямо желание и по тази причина се натрупаха малко повече грешки, но аз казах – победителите не ги съдят. Доволна съм и щастлива, че успяха. Отличавам всички момичета, особено съм щастлива за тези, които са наградени. Можехме да получим и още индивидуални отличия, но все пак трябва да има и за другите отбори, които също разполагат с добри състезателки. Това поколение има голямо бъдеще, защото има много равностойни състезатели, смени, не играем само със 7 момичета, които не ги сменям, а винаги мога да се обърна към тези от скамейката”, коментира треньорката на етърки Зоя Стефанова.