Изграждането на газопровода „Южен поток" през местността Паша дере няма да доведе до негативни последици за морето в района и неговите обитатели. Това коментира за Дарик проф. Петко Димитров, учен-океанолог и дългогодишен служител в Института по океанология към БАН. Според проф. Димитров, изтичането на метан не може да причини поражения на екосистемата, като за водата гаранцията била „почти пълна".
Океанологът даде пример с газопровода „Син поток", свързващ Русия и Турция. „Той е почти същия като „Южен поток", но по-кратък. Тръбопроводът между руското пристанище Джубга и турското Самсун работи вече 7 години, без никакви проблеми. Много е устойчив и няма опасност от аварии", изтъкна професорът.
Проектът за транзит на природен газ „Южен поток" предвижда газопроводът да влезе на българска територия в местността Паша дере, на 8,5 километра южно от нос Галата, до съществуващия тръбопровод на фирмата "Петреко CAPЛ" от подводното газово находище Галата. От Паша дере тръбата ще продължава 60 км. до компресорната станция „Провадия", преди да се включи в газопреносната система.
Учени от Института по океанология участват в разработването на проекта за „Южен поток", разкри проф. Петко Димитров. Според него би било редно част от печалбите от бъдещия газопровод да отиват във фонд за опазване и проучване на Черно море.
Проф. д-р Петко Димитров е специалист по морска геология, геокатастрофални явления, алтернативни суровинни и енергийни ресурси от дъното на Черно море, геохимия, морска история и археология. Автор е на над 100 научни статии и книги. Участвал в научни експедиции в Тихия океан, Атлантическия океан, Черно и Средиземно морета.