Вероника Миткова е №1 в трибоя
Вероника Миткова е №1 в трибоя / atletikabg.com
Първата шампионка на България в леката атлетика е Вероника Миткова (Черно море Атлетик- Варна), която спечели трибоя на момичетата под 14 години в зала „Асикс арена“ в София на 12 януари, съобщава atletikabg.com.

Развръзката в състезанието при момичетата дойде в последната дисциплина – 600 м, където Миткова и Мелани Венциславова (Атлет – Мездра) бягаха много силно и излезнаха начело в крайното класиране съответно със 182 и 179 точки. Бронзова медалистка стана Радина Величкова (Ботев – Пловдив) със 172 точки.

Две състезателки на „Ботев“- Пловдив оглавиха класирането след първите две дисциплини. Величкова бе най-бърза на 60 м с 8.38, после скочи 4.70 в скока на дължина. Съотборничката й Петя Бозукова пък бе най-добра в скока на дължина с 4.91 и с 8.51 бе първа след първите две дисциплини със 130 точки пред Величкова, която имаше 129.

Бъдещата шампионка Миткова и вицешампионката Венциславова бяха съответно на 14-а и 19-а позиция след първите две дисциплини. Вероника бяга 8.82 на 60 м и постигна 4.33 на скок дължина, а Мелани имаше 8.96 и 4.22.

В решаващото бягане на 600 м атлетката от Мездра водеше темпото, а Миткова бе плътно зад нея и двете завършиха съответно за 1:45.46 и 1:45.49. Величкова успя да се задържи на позиция за медал с 2:09.63 на 600 м, като надделя с 1 точка над Марта Бахарова (КЛАСА) със 172 срещу 171. Водачката след първите две дисциплини Петя Бозукова зае шестото място в крайното класиране след 2:13.77 на 600 м и 169 точки.

Една от претендентките за златото Христина Койнова (Супер спорт – Варна) бяга 11.39 на 60 м, след като се спря на старта и така започна с 11 точки и предпоследно място от над 150 момичета. В скока на дължина Койнова записа 4.55 и се придвижи до 84-о място, а на 600 м постигна най-добро време от всички участнички с 1:45.21 и със 148 точки стана 20-а в крайното класиране.

Общо 145 момичета завършиха надпреварата на трибоя, като 164 стартираха в първата дисциплина 60 м.