/ Bulgaria beach soccer
Националният отбор на България по плажен футбол ще играе за бронзовите медали на Промофиналите в Дивизия "Б" на ЕВРОлигата, които се провеждат в италианския град Алгеро на остров Сардиния. Плажните ни "лъвове" получиха това право, след като записаха втора победа в своята предварителна група 2. Възпитаниците на Симеон Христов биха Англия в изключителна драма след продължение и дузпи. Редовното време завърши 3:3, в допълнителните 3 минути падна по още един гол, а при дузпите българите биха с 2:0. Срещата ще се запомни и с много спорните съдийски отсъждания, които изнервиха до краен предел българския щаб и треньорът Симеон Христов бе изгонен от скамейката.
Преди последните мачове от групата България имаше шансове и за първото място, но то минаваше през победа на Норвегия над Румъния и успех за тима ни над Англия. Северните ни съседи обаче биха скандинавците с 6:3 в сутрешния мач и така за тима ни остана да се бори за втората позиция, даваща право за участие в утрешния сблъсък за бронзовите медали.
Двубоят стартира добре за родните "лъвове", които поведоха още в четвъртата минута. Тогава Филип Филипов получи топка на десния фланг, излъга един защитник и стреля покрай вратаря за 1:0. До края на първата третина нашите имаха още една много добра възможност, но ударът на Филипов срещна гредата.
За съжаление, през вторите 12 минути англичаните стигнаха до пълен обрат, наказвайки две грешки в родната отбрана. Първо се разписа капитанът Арън Кларк, а след това - Камерън О`Рурк доведе нещата до 2:1 за островитяните. В тази третина Павел Адамов имаше отличен шанс, но нацели горната греда, а при добавката Цено Лозанов стреля във вратаря.
Българите започнаха по-добре заключителната част като в началните минути вратарят Костадин Иванов нахлу към центъра и стреля, но английският му колега спаси. В 28-ата минута бе отсъден фаул за България и Калоян Цветков с мощен удар изравни. За съжаление, 90 секунди по-късно островитяните отново дръпнаха напред след точен удар отдалеч на Фаркухарсон - 3:2. За Англия бе изключително важно да бие в редовното време, тъй като само така щеше да завърши на първото място, измествайки Румъния от него (бел.а. за победа в редовното време се дават 3 точки, за успех в продължението - 2, а при дузпите - 1). Нашите момчета не се предадоха и в 33-ата минута Филип Филипов изравни от дузпа. 50 секунди преди края вратарят Добромир Господинов направи много важно спасяване на удар на Кларк от фаул. В последните секунди на редовното време българите бяха на два пъти сериозно ощетени от арбитрите. Първо на капитана Кларк му бе спестен втори жълт картон за нарушение срещу Калоян Цветков, а точно преди сирената бе подмината дузпа с червен картон за блокиране на готвещият се да стреля със задна ножица Цено Лозанов. Тази ситуация сериозно вбеси българския щаб и след пререкания със съдиите треньорът Симеон Христов бе пратен на трибуните.
Пращайки мача в продължение, нашите спряха Англия за първото място, на което в нашата група завърши Румъния. В първите 8 секунди на допълнителното време двата тима си размениха по още един гол - чрез Джейк Юни и Филип Филипов, който оформи своя хеттрик. В последната секунда съдиите отново подминаха дузпа срещу футболист, който опита да изпълни задна ножица, като този път това бе Павел Адамов.
Така се стигна до изпълнение на дузпи. Калоян Цветков вкара първата за нашите, а Добромир Господинов спаси удара на Камерън О`Рурк. Филип Филипов удвои за плажните ни "лъвове", а шутът на Джек Морис срещна гредата и така България спечели двубоя, завършвайки на второ място в своята група.
Така утре възпитаниците на Симеон Христов ще играят за бронзовите медали, където техен съперник ще бъде Унгария. Румъния пък ще спори за първото място, даващо право на класиране в Дивизия "А", срещу победителя от мача Германия - Казахстан от Група 1.
Каквото и да се случи утре България записва историческо класиране, тъй като рекордът на нашите е миналогодишното шесто място.

Съставът: Костадин Иванов (капитан), Добромир Господинов, Станислав Иванов, Илиан Димов, Мартин Великов, Илиян Илиев, Калоян Цветков, Мартин Недков, Павел Адамов, Иван Мартинов, Цено Лозанов, Филип Филипов.
Старши треньор: Симеон Христов, помощнник-треньор Георги Минков