/ Bulgaria beach soccer
Трудна, но много сладка победа записа националният отбор на България по плажен футбол. Възпитаниците на Симеон Христов надиграха Норвегия с 5:4 във втория си двубой от Група 2 на Промофиналите на Дивизия "Б" на ЕВРОлигата, които се провеждат в италианския град Алгеро на остров Сардиния.

След вчерашното поражение с 1:6 нашите момчета трябваше на всяка цена да бият скандинавския си съперник, за да имат шансове за по-високо класиране. Както и вчера обаче, тимът ни отново допусна гол от "съблекалнята.

Лош старт за националите по плажен футбол

Беше изминала малко над една минута от първата третина, когато Хенрик Салвесон успя да открие резултата в полза на Норвегия. Последва натиск на скандинавците, които отправиха два опасни удара, отразени от Добромир Господинов.

След това дойдоха силните минути на българите. Първо удар на Цено Лозанов бе избит в корнер, а в седмата минута Калоян Цветков изравни с уникален гол. Той се разписа директно от корнер, насочвайки топката към мрежата с прецизен външен фалц за изненада на вратаря - 1:1. Секунди по-късно Цветков можеше да доведе нещата до пълен обрат, но силният му удар от центъра бе избит в корнер.

Българите все пак стигнаха до второ попадение две минути преди края на първата част - Филип Филипов се разписа с много премерен удар отдалеч, пращайки топката в долния ляв ъгъл на вратата на Норвегия.

Втората третина започна лошо за България. От изпълнението на центъра бе намерен Салвесон, който изравни с удар отблизо - 2:2. Това не стресна тима на България, който продължи да търси по-настървено победата.

България срещу Англия, Румъния и Норвегия на финалите в ЕВРОлигата по плажен футбол

Филип Филипов имаше две добри възможности, които не завършиха с гол, но такъв падна в 19-ата минута. Калоян Цветков получи топката на десния фланг от вратаря Костадин Иванов, овладя с гърди и подаде към Павел Адамов. Той пое топката, вдигна си я и направи страхотна задна ножица, която порази мрежата на Норвегия за 3:2. При този резултат завърши втората третина.

В началото на заключителните 12 минути България стигна до ново попадение, също много красиво. Иван Мартинов стреля от центъра, коженото кълбо се топна точно пред стража на скандинавците и порази вратата му - 4:2. В 29-ата минута Цено Лозанов можеше да покачи разликата, но ударът му от фаул срещна горната греда.

Норвежците получиха дузпа и намалиха резултата чрез Лий четири минути преди края. За наша радост реферите отсъдиха дузпа и за България, която Филип Филипов реализира. Минута преди края Филипов нацели гредата, а 26 секунди преди края норвежците върнаха интригата след втори гол на Лий. Българите обаче запазиха концентрация и удържаха победата с 5:4.

Това бе втори успех на България над Норвегия в Евролигата тази година, след като ги биха с 5:3 и в предварителната фаза в Назаре. Утре плажните ни "лъвове" излизат в решителен мач с островитяните от Англия в 12:30 часа.

Съставът на България: Костадин Иванов (капитан), Добромир Господинов, Станислав Иванов, Илиан Димов, Мартин Великов, Илиян Илиев, Калоян Цветков, Мартин Недков, Павел Адамов, Цено Лозанов, Иван Мартинов Филип Филипов

Старши треньор: Симеон Христов, помощник-треньор Георги Минков