„Заплатите в администрацията ще зависят от оценката на варненци. В атестационните листове, които определят възнагражденията, ще включим и допълнителен елемент – гласът на хората, които те са обслужили и ще отчетем доколко са доволни или недоволни от даден служител“. Това обяви на среща с работници от трудово-производителни кооперации във Варна проф. Анелия Клисарова, независим кандидат за кмет на Варна, подкрепена от БСП.
Ръководствата на ТПК се жалваха от висока такса смет. Те обясниха, че след промяната в закона общинските съвети ще трябва да определят каква да е таксата на местно ниво. „Тази такса, изчислена на база на данъчната оценка, ни обрича да работим, за да покриваме нея. Хората работят тежък труд, въпреки че се водим лека промишленост, а ние не можем да им дадем по-високи заплати“, обясниха от кооперациите.
„Същият проблем имат и университетите“, обясни от своя страна проф. Клисарова. „Новият общински съвет ще трябва да вземе решение за облекчение на тази такса, що се отнася до производителните кооперации и висшите училища“, добави от своя страна Борислав Гуцанов, водач на листата за общински съветници от БСП, който също присъства на срещата.
„Вече съм обявила, че ще помагаме на малкия и средния бизнес, защото той е изключително необходим. Записах в програмата си, че за доставки на храни и продукти за детските градини и училищата ще поставим условие те да са само от местни производители. Така гарантираме веднъж качествена храна за децата и втори път работа за хората“, обясни Анелия Клисарова.
Гуцанов припомни, че след промяна в законодателството, направена по време на предходното правителство, вече има възможност общината да залага в определени поръчки част от дейността да бъде възлагана на социални предприятия. Повече от час той и проф. Клисарова разговаряха с работници и служители на кооперациите. Те поставиха редица въпроси, свързани с инфраструктурата на Варна, благоустройството на районите и кварталите, детските и спортните площадки.
„Как е възможно всяко лято тревите са по-високи от децата. Защо никой не ги коси. Общината само се оправдава, че няма пари и оставя. Как да си пускаме децата на играят навън в тази обстановка“, коментираха те. Повдигнаха и въпроса за изграждането на новите детски площадки. Риторично питаха защо кметът Портних ги прави предизборно. Коментираха още, че на много места в града старите площадки са разбити, но новите така и не са направени. Те се опасяват, че в крайна сметка голяма част от площадките няма да бъдат завършени и ще остане само излетия бетон.