Влязоха в сила промените в Закона за Българските лични документи
Влязоха в сила промените в Закона за Българските лични документи / netinfo

Звената "Български документи за самоличност" вече прилагат новите административно-наказателни разпоредби.

В началото на тази седмица влезе в сила Законът за изменение и допълнение на Закона за българските документи за самоличност. Изменено е наименованието на самия закон, който вече се нарича "Закон за българските лични документи". Той предвижда промени във видовете лични документи и процедурите по тяхното издаване -  във връзка с въвеждането на биометричните данни. Въведени са и редица изменения в подаването на заявления за издаване на български лични документи на непълнолетни лица, чужди граждани и лица, поставени под запрещение.

Предвижда се  глоба от 50 до 300 лв. на лица, които използват подправени или чужди български лични документи.

С глоба от 20 до 150 лв. се наказват лица, които не подадат заявление за издаване на лична карта, в случаи, че има промяна в имената, единния граждански номер, пола, гражданството, постоянния адрес и други.

Санкция от 50 до 120 лв. се налага на лица, които са навършили 18 години и не са подали заявление за издаване на лична карта. Същата сума ще заплатят родители, настойници или попечители, които не са направили необходимото за снабдяване с лична карта на  лице, навършило 14-години.

Глоба от 20 до 150 лв. се налага и на лица, които не върнат паспорта си или заместващия го документ на органа, който го е издал, в тримесечен срок след изтичане на неговата валидност.

От 30 до 200 лв. е глобата, която законът предвижда случай че български гражданин или чужденец, притежаващ български личен документ го изгуби, повреди или унищожи,  а също и ако в тридневен срок не декларира, че документът е откраднат, изгубен, повреден или унищожен.

С глоба от 30 до 200 лв. се наказва и лице, което попречи на упълномощените органи да извършат проверка по установяване на самоличността му. Българските граждани са задължени, да обявят пред компетентните български органи придобиването на документи за самоличност, издадени от друга държава и когато не направят това определения срок, подлежат на санкция.

При повторно нарушение глобата е от 50 до 300 лв