Старозагорци се включиха масово в демонстрацията на „Ритъм терапия", която се проведе в Стара Загора. Единственият ритъм-терапевт в България - Мартин Иванов, беше приятно изненадан от широкия интерес на родители и близки на деца аутисти. Демонстрацията беше пряко насочена към проблемите на деца с разстройство от аутистичния спектър.
Целта е да се повиши нивото и продължителността на концентрация на тези деца. Основната идея е свързана с концепцията, че доминантната вибрация повлича останалите. „Човешкият мозък работи на няколко различни честоти. Например „бета" чистотата е свързана с работата, ежедневието и т.н. „Алфа" чистотата е тази на релаксацията и спокойния ум. Аутизмът се характеризира с друг вид честота. Идеята е чрез „ритъм терапи" да измъкнем децата с подобни проблеми от техния свят и техният мозък да премине към нормалната честота на работа, която е доминираща", обясни Мартин Иванов.
Той е психолог, композитор и диригент. В момента е директор на Института за съвременно изкуство и терапия "Либера. От 4 години се занимава с този вид терапия в България и се опитва да промени виждането на обществото, че това са някакви дивотии. По думите му резултатът може да е различен и докато се достигне до него, да отнеме време, но положителен ефект има.
Преди града на липите подобни срещи са преминали през София, Пловдив, Варна и Велико Търново. Предстои ритъм-барабанната терапия да бъде представена и в Бургас.
В Стара Загора инициативата се проведе с помощта на Ресурсния център в града и Фондация "Стъпка за невидимите деца на България".