/ БТА

София залага на нов подход в залесяването, съчетаващ по-устойчиви решения, по-голям ефект върху градската среда и активно участие на гражданите. Това съобщи кметът на столицата Васил Терзиев, като подчерта, че залесяването в града не е просто ежегодна кампания, а дългосрочна стратегия за подобряване на качеството на живот.

През този сезон в столицата вече са засадени 349 едроразмерни фиданки от липа, чинар, червенолистна джанка, акация и ела, както и 670 декоративни храсти – рози, спирея, птиче грозде и лавандула. До края на кампанията броят на засадените дървета ще надхвърли 1000.

Какво е новото?

„Онова, което правим различно, е начинът, по който подхождаме към залесяването – фокус върху ефективността, устойчивостта и най-уязвимите райони на София“, подчерта Терзиев.

Според него, подходът включва няколко ключови принципа:

Засаждане на по-големи и издръжливи фиданки, които по-добре се адаптират и са по-малко уязвими на вандализъм или климатични екстреми;

Избор на локации с най-високо замърсяване и температурни натоварвания – булеварди, кръстовища, входове на метростанции, междублокови пространства;

Инсталиране на системи за забавено напояване при трудна почва, които подобряват поддържането и растежа;

Външно финансиране и партньорства с организации и граждани, включително чрез инициативи като #ГораВквартала.

Училищните дворове – нов фокус

От тази година Столична община поема поддръжката на растителността в училищните дворове, за да освободи директорите от тази задача. Освен това се работи по нова концепция за превръщане на дворовете в зелени оазиси, които ще бъдат достъпни и за хора от квартала извън учебно време.

Еврофинансиране за зелена инфраструктура

Кметът обяви още, че общината е привлякла близо 6 милиона лева европейско финансиране за инвестиции в зелена инфраструктура и подобряване качеството на въздуха. До края на 2026 г. в 10 района на столицата ще бъдат разширени зелени площи и изградени поливни системи на ключови локации – мерки срещу ефекта на т.нар. градски топлинен остров.

„София да бъде по-зелена, по-красива и по-устойчива на климатичните промени – това зависи от всички нас“, посочи Терзиев и благодари на стотиците столичани, които активно се включват в залесявания и инициативи за опазване на природата в града.