- Замърсен ли е въздухът в Сливен?
- Замърсен ли е въздухът в Сливен?
Намерението на "Топлофикация-Сливен" да изгаря битови отпадъци заедно с въглищата, без да направи промени в съществуващата си инсталация и без да предприеме мерки за по-сериозно очистване на димните газове, ще доведе до повече замърсяване, отколкото е имало до този момент. Това твърдят от неправителствени организации и граждански групи „За да остане природата в България".
Те предупреждават още, че според обява на страницата на община Сливен ТЕЦ-а ще разширява дейността си, като изгаря битови отпадъци заедно с въглища. В пещта ще отиват и много опасни отпадъци от домовете-батерии, препарати, електрически уреди.
Директорът на Топлофикационното дружество в Сливен Кънчо Танев заяви пред Дарик, че се изгарят разделно неопасни отпадъци. Изградената предкамерна пещ отговаря на всички европейски изисквания и има изградена система за мониторинг на околната среда.
Още подробности чуйте в първия прикачен файл
Запис_ Танев
В момента се чака становище от РИОСВ Стара Загора за възможността да се изгарят битови отпадъци в ТЕЦ - Сливен. Зам. кмета по екологията Стефан Кондузов категорично заяви, че в ТЕЦ -Сливен няма да се изгарят несепарирани и рециклируеми отпадъци и община Сливен няма да разреши да бъдат изгаряни такива отпадъци. Обсъжда се и възможността за изграждане на компостираща инсталация, добави Кондузов.
Чуйте още във втория звуков файл
Запис_ Танев_1
Кметът на Сливен Стефан Радев обясни, че е открита процедура от "Топлофикация-Сливен" и е на етап преценка от РИОСВ Стара Загора за необходимостта от въвеждане на технологията и допълни
Запис_ Танев_2
По предварителни разчети, ако тази технология бъде въведена, разходите на общината за извозване и депониране на битовите отпадъци ще бъдат намалени с около 25 процента.