В опит да бъде свързан приемът за 2010 - 2011 г. в професионалните училища от Сливенска област с потребността от кадри на местния бизнес бе проведена кръгла маса на тема „Качественото професионално образование в училищата в област Сливен - споделена отговорност". Анкетирани са 300 представители на бизнеса в областта, като до този момент при организаторите са се върнали 125 анкети.
Идеята е бизнесът и професионалните гимназии да се срещнат и да се реши по какъв начин да се планира приемът. „Нашата цел е да направим такава регионална политика, че образованието да удовлетворява местния бизнес, а не да се ръководи от това кое е модно като специалност", каза инициаторът на срещата депутатът от ГЕРБ Десислава Танева.
Според областния управител Марин Кавръков през тази година навреме са разгледани проблемите на специалното образование и трябва малко време, за да се помисли по какъв начин ще се ангажира бизнеса, за да помогне на образованието. „От миналата година в Професионалната гимназия по хотелиерство и туризъм откриха нова специалност за туроператори", изтъкна директорът Лиляна Якимова. Директорът на Професионалната гимназия по механотехника Татяна Петкова посочи като нова специалност „възобновяеми енергийни източници" с професия „техник".
„От двете нови специалности в Професионалната гимназия по електроника и електротехника за специалността „електроенергетика" има уговорка с ЕVN учениците да провеждат производствена практика в електроразпределителното дружество", обяви директорът Добри Маргинов. Трябва да бъдат оборудвани две работилници в училището, а до края на следващата година по национална програма и 5 нови лаборатории.