Масови проверки на продавана риба за Никулден
Масови проверки на продавана риба за Никулден / Дарик Сливен

Масови проверки на рибните магазини се извършват в Сливенска област. Инспекторите от Областна дирекция Безопасност на храните проверяват всички пазари, борси, магазини с щандове за риба и рибни продукти, съобщи за Дарик директорът д-р Пламен  Пенчев. Проверяват документите за регистрация на магазина, произхода на храните, етикетирането, годността и разрешителните за временен обект за продажба на риба на открито.

Едно от най-честите нарушения е нерегламентираната  търговия по улиците. Уличните търговци обаче трудно се залавят, обясни д-р Пенчев и добави, че вече са направени по сигнал такива проверки в село Камен. Проверките продължават до 6 декември вечерта, като е сформиран екип за празничните дни. Гражданите могат да подават сигнали на телефони в Сливен 663095 и 624941.

За продажба на риба с изтекъл срок на годност търговците може да бъдат глобени по Закона за храните от 500 до 1000 лева. Санкцията за липса на документи за произход пък е между 100 и 3000 лв.