Четири балотажа в общини от Шуменско се очертават до момента
Четири балотажа в общини от Шуменско се очертават до момента / Дарик Шумен

Иванка Петрова от ГЕРБ и Радостин Димитров от Коалиция за развитие на община Смядово са двамата кандидати, които ще се състезават на балотаж за кметския пост в Смядово. За градоначалник в общината са гласували 50.21% от имащите право на вот общо 6048 души. Броят на действителните бюлетини е 3037. За общински съветници са гласували 3258 души, действителните бюлетини са 3034 , избирателната активност е 53.87%. Най-много избиратели са подкрепили ГЕРБ - 16.02%, следва Коалиция за развитие на община Смядово КРОС - 11.52% и РЗС - 10.63%. В Смядово най-много избиратели са гласували за кандидат-президентската двойка Плевнелиев-Попова - 1030 души, за Калфин-Данаилов - 903 души и за Кунева-Христов - 373.

ДПС печели местните избори в община Венец. Кандидатът на партията за кмет на Венец Нехрибан Ахмедова бе преизбрана за нов мандат с подкрепата на 80.64% от гласувалите вчера. На второ място остава кандидатът на ГЕРБ Селиме Кърджалиева с 8.64%. в местния парламент 16 от мандатите печели ДПС, а последният е за ГЕРБ. Във всички населени места от общината изборите за кметовете на кметства се печелят от кандидатите на ДПС.

След първия тур в община Хитрино също има избран кмет - Нуридин Исмаил от ДПС. Той е получил подкрепата на 2923 от гласоподавателите, втори е Мустафа Мустафа от ГЕРБ с 918 гласа. В местния парламент ДПС получава 12 мандата, ГЕРБ-4 , а БСП-1. активността за местния вот е била малко над 80%.

В община Никола Козлево кандидатът за кмет на ДПС Турхан Каракаш също е преизбран на първи тур.

В община Върбица кметското място ще заеме Мердин Байрям от ДПС с 52.70%.

В община Каолиново досегашният кмет Нида Ахмедов отново печели мнозинството от вота. От ОИК съобщиха, че той е получил подкрепата на над 50% от гласувалите вчера.

Балотаж ще има в община Каспичан. На втори тур в неделя ще се състезават кандидатът за кмет на ГЕРБ Милена Недева /1733 гласа/ и Николай Николов от БСП /1348 гласа/.  62% е избирателната активност за местния вот в общината от вчера. В местния парламент ГЕРБ ще е най-силно представената, следвана от БСП и Атака.

Във Велики Преслав също ще има балотаж между кандидатите на БСП Александър Горчев , за когото вчера са гласували най-много избиратели и Димо Бодуров от ГЕРБ. 6712 души са гласували за местна власт вчера в общината.

В община Нови пазар на балотаж отиват Румен Панайотов от Коалиция Обединени за Нови пазар с 22.56% и Васил Тонев /БСП/ със 17.74%. Активността за избор на кмет е била 56.46%, броят на действителните бюлетини е 92.8%.