ИАТИ
ИАТИ / Dariknews.bg

91 медала бяха раздадени на единайсетото издание на Международния есенен турнир по информатика "Джон Атанасов", който се проведе в Шумен под патронажа на президента Румен Радев.

Сравнително добро представяне на българския национален отбор отчете Бисерка Йовчева - председател на организационния комитет на турнира и ръководител на местната школа по математика и информатика "А и Б".

В двата дни на надпреварата участие са взели 175 състезатели от 8 страни.

„Видяхме силна руска конкуренция в челото. В това няма нищо случайно.Тази година най-силното представяне на държава на международната олимпиада по информатика е на Русия – с 4 златни медала.

Хората, взели тези четири златни медала, включително втория в света Илдар Гайнулин – бяха тук“, каза Бисерка Йовчева.

На награждаването са раздадени общо 91 медала. В джуниър групата имаше 21 бронзови отличия, 13 сребърни. Златните медали бяха 9, като с най-много точки е Александру Лучянов от Румъния.

В синиър групата имаше 24 бронзови и 15 сребърни медала. Абсолютен победител от 9-та златни призьори е руснака Илдар Гайнулин.

„Българското участие бе масирано. Хората от нашия национален отбор се представиха сравнително добре. Миналата година имахме и златен медал, тази година най-добре представилия се българин – Мартин Копчев, е със сребърен медал“, посочи Бисерка Йовчева.

Паралелно с международния турнир се проведе и Националният есенен турнир по информатика за деца и ученици.

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК. Там очакваме и вашите коментари.