Заповед за създаване на ефективна организация за осигуряване пожарната безопасност, прекратяването и гасенето на пожари в горските територии на област Русе издаде областният управител Стефко Бурджиев. В заповедта областният управител нарежда:
Определям за пожароопасен сезон в горските територии на Област Русе времевият интервал от 02.04.2012 год. до 30.10.2012 год.
По време на пожароопасния сезон се забранява паленето на открит огън и извършването на огневи работи на разстояние по-малко от 100 м от границите на горските територии.
През този период държавните горски стопанства /ДГС/ и държавните ловни стопанства /ДЛС/, дирекциите на природните паркове /ДПП/ и Общинските горски предприятия /ОГП/, да поддържат постоянна повишена бдителност и активност на целия персонал.
Директорите на ТП ДГС, ТП ДЛС, ДПП, ОГП и общините, собственици на гори съгласувано с Районните служби /РС/ „Пожарна безопасност и защита на населението” /ПБЗН/, да обозначат трайно на терена и информират населението за определените от тях участъци в горите с повишена пожарна опасност /І-ви Клас/.
ТП ДГС, ТП ДЛС, ДПП, ОГП, общините и юридическите лица собственици на гори, които имат изготвени годишни оперативни планове за опазване на горските територии от пожари /ГОП/ да продължат изпълнението им, а собствениците на гори, които нямат изготвени ГОП да изпълняват планираните в ГОП на ТП ДГС и ТП ДЛС мероприятия за техните горски имоти.
Регионалната дирекция по горите да продължи изпълнението на регионалната си програма за опазване на горите от пожари и съвместно с ОУ ПБЗН да осъществяват контрол по изпълнението на годишните оперативни планове, както и по представените планове за действие при възникване на горски пожари на ТП ДГС, ТП ДЛС, ДПП, ОГП, Общините, юридическите и физическите лица собственици на гори.
Особено внимание да се обърне на:
7.1. Направата на нови и поддържането на стари просеки и минерализовани ивици съгласно ГОП;
Контролът по създаване и поддържане на минерализовани ивици около земеделски земи, вилни зони, туристически хижи, почивни домове, служебни и жилищни постройки, складове и др.;
Почистването на сухите треви покрай ж.п. линии и пътища, линейните съоръжения, както и отстраняването на сухата и паднала дървесина в насажденията и културите от І-ви клас на пожарна опасност;
Осъществяването на най-строг контрол по спазването на противопожарните правила от посетителите и работещите в горските територии и в съседство с тях;
Готовността на специализираните автомобили и екипите за патрулиране и първоначална атака на горски пожари.
За опазване на горите от пожари да се организират денонощни дежурства по определен график в ТП ДГС, ТП ДЛС, ДПП, ОГП, Общините и юридическите лица собственици на гори, които имат изготвени ГОП и РДГ.
Да се изготви схема за оповестяване на всички нива, като при възникване на пожар в горските територии ръководителите на ТП ДГС, ТП ДЛС и РДГ незабавно да предават информацията до момента, съгласно утвърдената схема.
В срок от 24 часа след възникване на горски пожар, наличната за него информация да се въвежда в информационната система на Изпълнителната агенция по горите от оторизираните за това служители в ТП ДГС и ТП ДЛС.
Общините, собственици на гори, да изпълнят предвидените противопожарни мероприятия в техните имоти.
Кметовете на общини да засилят контрола в земеделските територии за спазване изискванията на чл. 6, ал. 1, т. 2 от Закона за опазване на земеделските земи.
Кметовете на общини да създадат организация за участие на населението и създадените по смисъла на Закона за защита при бедствия, доброволни формирования при гасенето на пожари в горски и земеделски територии.
Областният управител е информирал с писма за издадената заповед ръководителите на РДГ – Русе, ОУ ПБЗН – Русе, ТП ДГС, ТП ДЛС, ДПП, ОГП и кметовете на общини.