Мариела Йорданова е първи мандат кмет на с. Ново село от ГЕРБ. Има 14-годишен стаж като учител. 41-годишната Йорданова е завършила педагогика. Семейна, с две деца.
Г-жо Йорданова, какво се случи за тези 4 години от началото на мандата Ви като кмет на Ново село?
- Много са нещата, които се промениха в нашето село. Необходимата промяна беше и моята мотивация да се кандидатирам за кмет и да напусна учителската си професия. Моето желание беше да живеем в едно село - по-красиво и по-подредено. Село, с което да се гордеем. Аз не виждах това в предишните години. Постоянните ми посещения до съседните село, това че те се променят, виждах как те разцъфтяват, изграждаха се нови паркове, детски площадки, спортни съоръжения, което не се случваше при нас. Това ме мотивира да се кандидатирам, за да направя тези промени. И мисля, че като за начало, успяхме да се справим. Мога с гордост да кажа, че всичко, което съм обещала в предизборната си кампания, всичко дотук съм изпълнила. Само едно нещо ми остана – премахването на клетките на мобилните оператори от центъра на селото, които са точно до детската градина и до училището, в двора са на бившата кметица.
- Вие споменахте вече, но какво всъщност заварихте при встъпването си като кмет?
- Положението беше, меко казано, трагично. Уличното осветление беше на режим два часа след залез и два часа преди изгрев. Не се почистваше селото, не се поддържаха парковете и градините. Просто беше занемарено всичко. На този етап смятам, че сме се справили. Първата година успяхме да изчистим. Имах късмета, че тогава имаше много програми, с много работници. С 25 човека разполагахме през 2012 г., с които изчистихме идеално цялото село и оттук нататък работа ни е само да го поддържаме. Градинките вече са пълни с цветя, уличното осветление свети и абсолютно всичко, което е необходимо за спокойния живот на населението в селото, смятам че сме го направили.
- Колко човека живеят в Ново село и то на колко километра е от Русе?
- На 20 км от Русе, в посока Кубрат. В момента, с постоянен адрес, живеят около 1300 човека. Но има и много хора от Русе, които идват.
- Може би лятото се увеличава броят им.
- От май до септември селото е пълно с млади хора и с много деца.
- Ако може да откроите важните и значими проекти за Ново село, които са реализирани или са в процес на изпълнение?
- Казах вече, че през 2012 г. основната ни задача беше да почистим селото. От следващата, 2013-та, започнахме с проектите. Същата година спечелихме един проект по програма ПУДООС на стойност 10 хил. лв. Благодарение на който направихме една разкошна детска площадка, с много приятно място за игра, точно в центъра на селото. Там, в момента, е най-оживеното място, винаги има много деца и се радват на тази придобивка. Направихме още три детски площадки в различни краища на селото. Възстановихме зелените кътчета. Единственият ни проблем остава инфраструктурата, но тя е проблем не само за нашето село.
- Имате млади хора, значи целта е да ги задържите при Вас.
- Ние имаше детска ясла, градина и училище до 8 клас в Ново село. Около 120 са децата в основното училище, 40 - в детската градина и още около 25 дечица са в яслата. Деца имаме и това ме стимулира да работя и да правим нови и нови неща. Тази година спечелихме към общината проект за малките населени места. На стойност 12 хил. лв. е нашият проект, с който ще възстановим в двора на спортната зала спортна площадка, която ще е мултифункционално игрище за футбол, волейбол, баскетбол и ще имат кътче с фитнес уреди на открито. Така че освен спортната зала, която ще се ползва целогодишно, ще има и площадка на открито, на която да могат да спортуват. Защото децата трябва да са ангажирани с нещо полезно, а не да бездействат.
- При реализирането на проектите и от началото на кметския Ви мандат, имахте ли пречки в работа си и съответно усетихте ли подадена ръка от Община Русе?
- Моят старт беше много труден. Защото това, което наследих от стария кмет на Ново село, беше страшно положението. Започнах с напълно изпразнен кабинет, без никакви материали вътре, без персонал. Аз започнах съвсем от нулата. Община Русе, г-н Пламен Стоилов, заместник кметовете, всички ми помогнаха много. Без тяхната подкрепа, нямаше да се справя. Защото като учител нямах достатъчния опит да започна пълноценно, да се справя с всяка ситуация. Но на този етап, смятам че отминалият период ми е бил от полза. Защото вече малко са нещата, които могат да ме изненадат.
- Вие самата казахте, че стартът е бил труден. Сега, след натрупания опит и сблъскването „лице в лице“ с проблемите, какво трябва да е приоритет за Ново село през следващите 4 години?
- Нашият най-голям проблем е премахването на клетките на мобилните оператори от центъра на селото. Това е всеобщо желание на всички жители от Ново село. Многократно писахме подписки, какви ли не сигнали до инстанциите сме изпращали, но не се стигна до съответното решение. Надяваме се през 2016 г., когато изтича договорът на мобилните оператори, клетката да бъде изкарана извън населеното място.
- Това няма ли да наруши комуникацията?
- Не, има си подходящ терен и няма да пречи на никого.
- Т.е. това е желанието на местните хора.
- Да. Проблемът е сложен. Всички инстанции ни отвръщат уклончиво. Това ни е най-големият проблем, а другият е инфраструктурата. Това са двата големи проблема, за които ще разчитаме Общината да ни помогне. С всичко друго можем да се справим. Искам здраве за всички. Това, което сме направили като традиция през 4-те години. От началото на моя мандат се постарах всеки национален и местен празник да се отбелязва. Моето желание беше хората да се сплотят, да живеят като в едно семейство. Показателно е, че хората се включват в мероприятията. Общественият живот в селото кипи. Другият ми приоритет е да си запазим детската ясла, градината и училището. Това, което сме направили дотук, продължаваме да го правим. Селото ще е чисто и осветено. Ще се борим за инфраструктурата да бъде възстановена във възможно най-добрия си вид. Усмивките по лицата на хората са показателни, че са доволни от усилията, които се полагат, за да бъде тяхното ежедневие малко по-добро. Живеем в години на криза, които пречат на хората да се отпуснат, да са по-емоционални, всеки си има собствени проблеми. Когато се организират мероприятия, хората като че ли за малко се отпускат. Всички имаме необходимост да се заредим с енергия и да продължим напред.
Чуйте в прикачения файл цялото интервю с кмета на Ново село Мариела Йорданова.