732 са подадените в Русенския университет документи за явяване на предварителни изпити от 609 кандидати. Приемането на заявките приключи на 10 април. Изпитите ще се полагат в събота и неделя в Русе, Силистра, Разград, Плевен и Монтана. За кандидатстудентския си прием тази година висшето училище въведе единен приемен изпит (ЕПИ). Той е във вид на тест от две части – обща и специална. Общата част се състои от 20 въпроса с коефициент 1 по български език и езикова култура. Специалната част наброява 40 въпроса с коефициент 2 в предметни области по избор на кандидатите: история на българия, български език общотехническа подготовка (ОТП) по механика и техническо чертане, ОТП по електротехника и електроника, математика, информатика и информационни технологии, физика, икономика, икономическа география на България, биология и химия.
На 13 април от 8 ч. е ЕПИ със специални части по ОТП по механика и техническо чертане, ОТП по електротехника и електроника, физика, математика, информатика и информационни технологии, икономическа география на България и икономика. На същата дата от 13 ч. е изпитът по история на България. На 14 април от 8 ч. е предварителната приемна процедура по български език, а от 13 ч. – по биология.
Русенският университет признава оценките от държавните зрелостни изпити за положен конкурсен изпит, като кандидатите имат право да се явяват и на предварителни, и на редовни изпити. За резултат се признава най-високата оценка. Няколко специалности изискват задължителен конкурсен изпит в годината на кандидатстване. За специалност Право това е ЕПИ със специална част български език и история.
При кандидатстване за Акушерка и Медицинска сестра е задължителен ЕПИ със специална част биология, а за Кинезитерапия – изпит по двигателна култура. При специалност Промишлен дизайн са задължителни изпитите по рисуване и моделиране. За тези специалности оценките от съответстващи държавни зрелостни изпити не могат да заместват конкурсните изпити. За учебната 2013/2014 г.
Русенският университет обяви прием на 2773 нови студенти за бакалавърска и магистърска степен в редовна и задочна форма на обучение. Бакалавърските специалности са 50, от които нови са Социални дейности, Финансова математика, Български език и румънски език. В две от специалностите обучението е на английски език – Европеистика и глобалистика, и Информационни и комуникационни технологии.