Въпреки че по информация на общинската администрация общият брой на издадените разрешения за извършване на таксиметров превоз на пътници в Община Пловдив е 1700, на площад "Стефан Стамболов" в центъра на града дойдоха около 50-ина представители на бранша.
Със скандирания „Оставка“ и „Не на дискриминацията на таскиметровия бранш“ те за пореден път се обявиха против размера на приетия от ОбС на града патентен данък за превоз на пътници от 2017 г. на стойност 750 лева и поискаха неговото намаляване.
Поисканата среща с кмета Иван Тотев не се състоя. От общинската администрация никой не излезе да разговаря с таксиметровите шофьори.
От бранша избраха своебразен начин да изразят недоволството си. Дядо Коледа, скара и въглища бяха част от антуража на протестиращите, които поискаха да изпекат на място кебапчета и кюфтета, за да почерпят колегите си. От полицията обаче не им позволиха, като обясниха, че това е нарушение на общинските наредби.
Според таксиметровите шофьори, много от колегите им в града вече са платили новия данък, но има и не малка част от тях, които продават колите си и се отказват от професията.
Несъгласните с размера на налога за следваща година отново заявиха, че ако той не бъде намален на 500 лева, ще се наложи тарифата за превоз на пътници в града да се увеличи между 10 и 15 стотинки. От бранша поискаха повече стоянки по новоизградените булеварди, както и да не бъдат санкционирани от полицията, когато са на спирка на градския транспорт заради клиент.
В подкрепа на пловдивските си колеги бяха дошли и няколко таксиметрови шофьори от Бургас.
Миналата сряда над 200 пловдивски таксита за пореден път преминаха в протестно шествие по големите булеварди на града.
Над 200 таксита блокираха Пловдив в протестно шествие(СНИМКИ)
На сесия на местния парламент от началото на месеца, дойдоха около 10-на представители на таксиметровия бранш. Пред съветниците те настояха за конкретни отговори от страна на Община Пловдив по казуса.
Такситата в Пловдив излизат на протест, ако данъкът им не бъде намален с 250 лева
Зам.-кметът по транспорт Златин Велев им обясни, че законодателно данъкът не може да бъде променян след 30 септември и припомни, че налогът може да бъде плащан разсрочено.
Гневът на таксиметровите шофьори тогава предизвика и гласуваното увеличение на разрешителното за издаване на таксиметров превоз на пътници от досегашните 8,33 лева на 34 лева. По думите на Велев, във формулирането на новата цена е включено и заплащането на холограмните за такситата стикери.
Още от протеста на таксиметровите шофьори чуйте в звуковия файл.