Панихида за патриарх Кирил ще отслужи Митрополит Николай
Панихида за патриарх Кирил ще отслужи Митрополит Николай / Пловдивска митрополия

Панихида за приснопаметния Български патриарх Кирил ще отслужи днес пред бюст-паметника му в Цар Симеоновата градина Пловдивският митрополит Николай. Богослужението на Негово Високопреосвещенство започва от 11:00 часа в присъствието на свещенослужители от Пловдивската епархия и представители на местната власт.

Патриарх Кирил е роден на 3 януари 1901 г., в София под името Константин Марков Константинов. От 1914 г. до 1918 г. учи в Софийската семинария, а след това следва богословие в Софийския университет „Свети Климент Охридски“.

Патриарх Кирил защитава докторат през 1927 г. През 1928-1930 г. специализира философия в Берлин при проф. Адолф Харнак. Приема монашеството още като студент през 1923 г. От 1926 г. е учител в Духовната семинария в София. През 1936 г. е ръкоположен за Стобийски епископ. През 1938 г. е назначен за главен секретар на Светия Синод. На 15 май 1938 година е избран за Пловдивски митрополит. Утвърден на 29 май същата година. През 1943 г. дръзва да се опълчи на властите, за да спаси подготвените за депортиране в лагерите на смъртта пловдивски евреи. Митрополит Кирил поема събраните за депортиране евреи под своя закрила и заявява, че ако ги натоварят във вагоните, той ще легне пред влака. За това си дело през 2000 г. посмъртно е провъзгласен от организацията „Яд Вашем“ за „праведник на народите“.

След комунистическия преврат на 9 септември 1944 г. е арестуван по лъжливи обвинения и лежи няколко месеца в затвора, но не е осъден.

На 10 май 1953г. е избран за пръв патриарх на възстановената Българска патриаршия, след като е избран от Третия софийски църковно-народен събор за патриарх и Софийски митрополит. На 18 юли 1968 г. Светият Синод начело с патриарх Кирил обявява решението си за смяна на Юлианския църковен календар с Новоюлиански календар.

Научните интереси на патриарх Кирил обхващат областта на българската културно-национална и църковна история и предимно борбата на българския народ за независимост и национално обособяване. Издирва исторически факти и обнародва извори, извлечени от български и чужди архивохранилища. Научните му трудове, значителни по обем и съдържание, са написани на основата на огромен документален материал и са важен принос към историята на българската църковно-национална борба.

Патриарх Кирил е доктор хонорис кауза на Софийската, Московската и Санктпетербургската духовна академия.

Умира на 7 март 1971 г. в София. Погребан е в църквата „Св. Богородица“ в Бачковския манастир.