Районна прокуратура Плевен се е самосезирала и извършила проверка в село Мечка след публикация в национален ежедневник. В поместения материал жител на селото разказва за кражбите, които се извършват денонощно в Мечка и страха на жителите от престъпниците. Проверката е извършена от прокурор Борислав Дамянов.
При нея той е установил, че от началото на 2010 г. са регистрирани общо 17 заявителски материала за извършени престъпления на територията на селото. Според съпоставка с данните от последните две години, оперативната обстановка в населеното място е до голяма степен овладяна. За тази година към настоящия момент не се наблюдава тенденция за повишаване или намаляване на тези резултати, се казва още в становището на прокуратурата. В резултат от проверката става ясно, че престъпността в региона не е много по-висока, отколкото в други населени места на територията на областта.
Според прокуратурата проблемна е ниската разкриваемост на престъпленията, което изостря чувствителността на населението. Анализът на ситуацията е показал, че за справяне с проблемите е необходимо интензивно присъствие на полицейските органи на територията на Мечка и околностите.