През почивните дни , заради голямото търсене, изчезнаха от аптеките препаратите против комари.Фармацевти коментираха пред Дарик радио, че най-много се продават спрейове, които са на цени от 6 лв. нагоре. Има и по-евтини варианти, но те според аптекарите не са от най-надеждните. В кюстендилските аптеки се търсят и гривни и лепенки с етерични масла, които са с цени от 2.00 лв. нагоре , в зависимост от броя на дните, през които са активни.
Една от изпитаните "бабини" рецепти срещу ухапвания от комари е , да се натриете с босилек или да сложите от билката на балкона или където прекарвате в къщи по-голяма част от времето си.
"Наистина, тази година има изключително много комари, особено по селата в кюстендилско Причината е във влажните и дъждовни дни, които бяха много тази година", коментира директорът на общинското предприятие "ДДД "Олег Цветков. Той е категоричен, че нямат възможност да пръскат срещу комари в частни домове и съветва да се използват репеленти.
През деня комарите не са активни. Крият се в растителността, по домовете на човека или в стопански постройки. Комарите предпочитат места, с по-ниска температура и по-висока влажност - например по долната повърхност на мебели и картини. Комарите стават активни и започват да хапят рано сутрин и вечер, при температури 25 - 26 °С и влажност над 60 %. Установено е, че в сухи нощи с относителна влажност на въздуха не повече от 60 % комарите не нападат човека и домашните животни. Комарите са преносители на над 20 вида вирусни заболявания, сред които и маларията. Важно условие в борбата срещу комарите е поддържането на ниска численост на техните ларви. Не бива да се допуска задържане на вода повече от седмица в открити съдове - качета, бъчви, буркани, вази, а също така край септични ями, водопроводни и канализационни шахти, които могат да създадат отлични условия за развитието на комарните ларви. Обработките срещу комари се извършват вечер, когато те са активни и не се крият.