Изложбата "Овцевъдството в Централен Балкан", с която Етнографски музей на открито "Етър" гостува в АИР "Боженци" представя традиционния начин на отглеждане на овце в селищата от Централен Балкан през първата половина на ХХ век.
Овцевъдството е основно препитание на балканджиите в миналото. Наличието на изобилна горска паша, вода, мери и естествени ливади благоприятстват отглеждането на овце.
Те задоволяват нуждата от мляко, вълна и тор. По характер овцевъдството е дребнособственическо - отделните стопани притежават от 20 до 50 овце.
В изложбата се проследява животът на овчаря, отглеждането на овцете, преработката на млякото и вълната. Традиционното овцевъдство запада след кооперирането на земята, а последните мандри съществуват в Балкана до 1970 година.
В изложбата са представени архивни снимки и над 100 предмета, които показват, че „овчарството има своите хубости и приятности, защото си на слънце, чист въздух, в торбичката има доволно хляб и захлупак със сирене", както пише краеведът Боян Чомаков.
Изложбата ще гостува в Боженци до края на 2016 година.