На 13.03.2013 година в залата на Община Трявна от 10:00 часа, Областен информационен център (ОИЦ) - Габрово организира информационен ден по актуалната към момента процедура на Оперативна програма „Административен капацитет" (ОПАК) за общински администрации - „Ефективна координация и партньорство при разработване и провеждане на политики". Лектор на събитието ще бъде Здравко Сечков - изпълнителен директор на „Фондация за реформа в местното самоуправление", който ще запознае аудиторията с подробностите по мярката, както и тънкостите при определянето на групи дейности, които да се включат в проектно предложение. Ще бъдат дискутирани конкретните политики, които да бъдат включени в обхвата на задължителната дейност „Разработване и въвеждане на правила и методики за мониторинг, контрол и последваща оценка при изпълнението на конкретни политики от общинските администрации", а също и подходящите инструментите за обществено консултиране на политики.
„Ефективна координация и партньорство при разработване и провеждане на политики" (BG051PO002/13/1.3-07), е с бюджет 2.5 млн. лв. Срокът за подаване на проектни предложения е 10 април 2013 г. Ще бъдат финансирани проекти на стойност от 20 000 лв. до 80 000 лв. за въвеждане на ефективни механизми за мониторинг и контрол на изпълнението на общински политики. Срокът за приключване на проектите е девет месеца.
Задължителна дейност е разработване и въвеждане на правила и методики за мониторинг, контрол и последваща оценка при изпълнението на конкретни политики от общинските администрации. Въвеждането на тези правила и методики следва да бъде извършено с решение на общинския съвет. Резултатите от проектите трябва да бъдат приложени при разработването на общинските планове за развитие за следващия планов период, в случай че подобна дейност е предвидена в рамките на проектното предложение. Могат да се правят например анализи на икономическото и социалното състояние на съответната община, SWOT анализи, анализи разходи-ползи, включително проучвания с цел събирането на необходимите статистически данни. Могат да бъдат финансирани също дейности за обществено консултиране на политики, провеждани от общинските администрации (граждански панели, обществени обсъждания, дискусии със заинтересуваните страни, онлайн дискусионни форуми, фокус групи, кръгли маси, семинари и др.).