Първокласниците в Добрич през тази учебна година ще бъдат с 42-ма повече от м.г., като ръст на броя им се отбелязва за първи път през последните пет години, съобщи пред Дарик началникът на отдел „Образование и култура” към община Добрич Нейчо Нейчев.
Общо 863 деца ще прекрачат за първи път училищния праг на 16 септември. Те ще се обучават в 93 паралелки. Общият брой на учениците в града се запазва около 8500 в 362 паралелки. 2569 деца ще посещават 17 детски градини. Всички първокласници ще получат от общината детски пъзел с лично поздравление от кмета Детелина Николова. Закупени са и са доставени навреме необходимите учебници и учебни помагала за учениците от първи до седми клас и за подготвителните групи от детските градини на стойност около 232 хиляди лева.
Евродепутатът Преслав Борисов ще присъства на откриването на учебната година в ОУ”Хр. Смирненски” и после ще посети ОУ”Христо Ботев”, съобщи още Нейчев. Това са учебните заведения в града, които работят най-много по европрограми. На 16 септември кметът Детелина Николова ще поздрави учениците в ОУ”Панайот Волов”. Там вървят строително-ремонтни работи със средства в размер на 541 хил.лева от фонд „Козлодуй”. Прави се пълна рехабилитация на сградата - ремонтира се покривът, поставя се изолация, подменя се дограма, поясни Нейчо Нейчев. Училищното ръководство е уверило, че местата, където се работи, са обезопасени, ремонтите няма да пречат на учебния процес и няма да има нужда от друга сграда. В ОУ”П.Волов” ще се обучават 640 деца.
През лятото в учебните заведения в Добрич са направени ремонти за общо над 815 хиляди лева, в.т.ч. средствата от фонд „Козлодуй”. Направена е частична подмяна на дограма, ремонт на отоплителни инсталации, огради, хидроизолации и др.
Маломерните паралелки в добричките училища ще бъдат 14, минималният допустим праг за брой ученици според образователното министерство е 12.
Условията в общинското общежитие не са добри, коментира Нейчев. През годините там са правени само частични ремонти. Има нужда от много сериозни средства, които могат да се осигурят само по европрограмите и ще се работи в тази посока. Капацитетът на общежитието е 1000 деца, но то се обитава само от около 100.