Навършиха се 100 години от създаването на химна на Добрич „О, Добруджански край”. По този повод в музея в градския парк е експонирана изложба, посветена на годишнината. Тя включва вещи, документи и фотоси, свързани с жизнения и творчески път на авторите на песента - поета Любомир Бобевски и композитора Александър Кръстев.
„О, Добруджански край” е създадена през лятото на 1914. Тя се изпълнява тук след Добричката епопея - през 1916 и 1917 година, и през септември 1940 година след Крайовския договор. През 1998 година става официален химн на Добрич.
Композиторът Александър Кръстев посещава Добрич за първи път на 3 септември 1917 година. На гарата песента е изпълнена от катедралния хор и флотския оркестър. В знак на благодарност населението на Добрич подарява на Кръстев диригентска палка, която за съжаление не е запазена.
Композиторът е гостувал през октомври 1940 година в дома на добричлийката Живка Стоянова, която тогава е била на 10 години. Тя разказа пред журналисти, че творецът й подарил печатан ексемпляр на песента с посвещение.
„О, Добруджански край” е плод на творческото взаимодействие между Любомир Бобевски и Александър Кръстев, което се заражда през 1911 година и трае дълги години. Двамата са автори на 10 маршови песни.
Поетът Бобевски не е оценен от литературната критика. След 9 септември 1944 той няма създадени поетични творби. Д-р Володя Милачков от Института за исторически изследвания към БАН разказа, че Любомир Бобевски е бил посетен в дома си от лидера на комунистическата партия Георги Димитров, който му предложил да се включи отново в обществения живот и да участва със своите стихове в изграждането на новото общество. Бобевски на практика отказва заради напредналата си възраст и очно заболяване. След това произведенията му са били включени в списъците за забранена литература. Самата песен обаче се е изпълнявала в инструментален вариант, с текста – след 60-те години на м.в., а през 80-те години е издадена от Балкантон.