219 разрешения за работа на непълнолетни са издадени през лятото
219 разрешения за работа на непълнолетни са издадени през лятото / Дарик Добрич, архив

219 разрешения за работа на непълнолетни са издадени от Инспекцията по труда от 1 януари до края на август, съобщи директорът на ведомството Младен Мартинов. По брой на работещи до 18-годишна възраст областта се нарежда на 2 или 3 място в страната, каза Мартинов. Тази година, за първи път от години насам, не е установен нито един работещ без разрешение непълнолетен.

През посочения период трудовите инспектори са направили 1087 проверки в 803 малки и средни предприятия с над 21 хил.души персонал. Извършени са 85 проверки съвместно със служители на НАП и НОИ. Открити са 3577 нарушения. Установени са около 90 души, работещи без трудови договори. Близо 2000 нарушения са свързани с трудово-правните отношения, а останалите - с условията на труд. В сила са влезли 238 наказателни постановления за над 217 хил.лв. Работодатели са изплатили над 200 хил.лв. забавени заплати и обезщетения след намесата на Инспекцията по труда.

От началото на годината до момента са станали 3 трудови злополуки със смъртен изход. Мартинов припомни за случая от 19 август, когато строителен работник от ямболска фирма падна от скеле при извършване на дейности на покрива на зърнобаза в района на Добрич. Човекът е получил травма на гръдния кош и е починал в добричката болница. Проверката на инспекторите е показала, че нито едно от трите скелета на обекта не е било обезопасено и годно за работа.