В 57% от българските домове има интернет
В 57% от българските домове има интернет / снимка: БГНЕС

През тази година 56.7 на сто от домакинствата в България притежават достъп до интернет в домовете си, като е отбелязан растеж от 3 процента спрямо 2013-а, сочат данните на Националния статистически институт. Анкетирани са били 4 228 обикновени домакинства и 9541 души на възраст 16 - 74 години.

През 2014 г. с най-висок относителен дял на домакинствата с достъп до интернет - 63.4 на сто, е Югозападният район, към който принадлежи столицата. След него се нареждат Северният централен и Южният централен район, съответно с 59.6 и 54.2 на сто. От тенденцията за страната значително изостават домакинствата от Северозападния район, където 43.8 на сто от тях имат достъп до интернет.

През 2014 г. 53.7 на сто от населението на възраст 16 - 74 години използват интернет всеки ден или поне веднъж седмично. Най-активни потребители в мрежата са младежите на
възраст между 16 и 24 години, като през 2014 г. 83.1 на сто от тях използват интернет всеки ден или поне веднъж седмично. Мъжете са по-активни при редовното използване на интернет в сравнение с жените - съответно 54.7 и 52.6 на сто.

През 2014 г. за първи път е било изследвано използването на т.нар. облачни услуги (Cloud Services) за лични цели. Според изследването 21.3 на сто от регулярните интернет потребители на възраст 16-74 години използват складово пространство в интернет за съхранение или споделяне на документи, снимки, музика, видео, други файлове или услуги за споделяне на файлове. От регулярно ползващите интернет, потребители на облачна услуга са 23.1 на сто от мъжете и 19.4 на сто от жените.

Използват се предимно безплатни облачни услуги, като през 2014 г. едва 11.5 на сто от потребителите на тези услуги са заплатили за тях.

През 2014 г. 21 на сто от хората използват глобалната мрежа за взаимодействие с органите на държавната администрация иместното самоуправление. Най-значителен е делът на хората, които са получавали информация от интернет страница или уебсайт на публичната администрация (19.5 на сто). Жените са по-активни от мъжете при използването на предлаганите онлайн услуги от публичната администрация - съответно 22.1 и 19.9 на сто.

Данните от изследването за използването на ИКТ от домакинствата и лицата за 2014 г. показват, че постепенно се увеличава делът на хората, които пазаруват за лични (неслужебни) нужди онлайн - 16.6 на сто от хората на възраст 16 - 74 навършени години са направили онлайн покупки през последните дванадесет месеца, което е с 4.5 процентни пункта повече спрямо предходната година. През 2014 г. мъжете са били по-активни в онлайн пазаруването от жените - съответно 17.2 и 16 на сто.