Учени от Кралския университет в Белфаст създадоха първата „пореста течност“ в света, съобщи ЮПИ. Досега специалисти по материалите бяха създали единствено порести твърди тела.
Новото изобретение е течност с „постоянна шупливост“. Не става въпрос за вещества, които се срещат в природата, а за нещо, което е разработено от началото до самия му край.
Учени от университета събрали заедно молекули, за да образуват течност, която не може да изпълни изцяло дадено пространство. Течните молекули са свързани помежду си по начин, който оставя празнини.
Благодарение на тях газове са поглъщани от течността и се разтварят по-ефикасно в нея. Тази нейна способност вероятно ще й осигури голямо приложение в индустрията. То може да е свързано с улавянето на въглеродния диоксид, изхвърлян в атмосферата от ТЕЦ-ове и промишлени предприятия.
„Ще са нужни допълнителни няколкогодишни проучвания, но ако намерим приложение на тези порести течности, то може да доведе до нов или подобрен химичен процес“, заяви ръководителят на изследването проф. Стюарт Джеймс от университета. „Чрез създаване на празнини в течността се увеличава значително количеството газ, който може да се разтвори в нея. Тези впечатляващи характеристики навеждат на мисълта за интересни приложения в дългосрочен план“, коментира той.
Източник: БТА