Учени присадиха изкуствен бял дроб на прасе
Учени присадиха изкуствен бял дроб на прасе / Thinkstock/Getty Images

Американски учени отгледаха в лабораторна среда бял дроб, който присадиха на прасе, съобщи сп. "Сианс е авнир".

Обещаващият метод може в бъдеще да спаси човешки животи. Белият дроб бе присаден на 23-килограмовото прасе Хари. "То се чувства добре", увери д-р Джоан Никълс от лабораторията "Галвестън" в Тексаския университет.

Хари не е първото животно, на което е извършена трансплантация на изкуствен бял дроб. През 2010 г. изследователи присадиха на плъхове изкуствени бели дробове, отгледани в лаборатория. За съжаление гризачите оцеляха за кратък период - между 45 минути и два часа. Причината за това е, че белият дроб е по-труден за трансплантация в сравнeние със сърцето. Често се стига до отхвърляне на присадката, а прогнозите за оцеляване на пациентите са по-лоши, отколкото след трансплантация на сърце.

За да може на Хари да бъде извършена трансплантация на бял дроб, екипът на д-р Никълс повече от една година отнемал бели дробове от умрели животни. След това в белите дробове бил вкаран разтвор, който да ги "очисти" от всички клетки, докато останат единствено "матрични" протеини, формиращи нещо като скеле. Тази матрица била поставена в инкубатор и към нея били добавени различни видове белодробни клетки, за да бъде създаден нов бял дроб.

Методът е използван през 2010 г. за присаждане на бели дробове у плъхове. "Той може да бъде сравнен с построяване на сграда", поясни ръководителят на лабораторията "Галвестън" д-р Хоакин Кортиела. „Получаваме скеле, около което започваме да изграждаме, за да построим сграда".

Източник: БТА