На Земята започна магнитна буря
На Земята започна магнитна буря / снимка: morguefile.com

В 21.00 ч. българско време в неделя вечерта индексът на геомагнитни смущения Kp достигна 5, по данни на Центъра за прогнози на космическото време на Националното управление за океанология и атмосферни изследвания в САЩ. 5 е минималното равнище, след което по-високите стойности се определят като магнитна буря.

Вероятна причина за геомагнитните смущения може би е т.нар. „птица на Слънцето” - следа в слънчевата корона с причудлива форма, появила се на видимата страна на звездата миналата седмица. Такива области от слънцето имат отворено магнитно поле и са малко по -тъмни от нормалните, които имат затворени криви на магнитните полета. Оттам започва високоскоростният слънчев вятър - потокът от заредени частици с много висока скорост, значително надвишаваща обикновената за „спокоен слънчев вятър” от 400 км/сек, разяснява БГНЕС.

Слънчевата обсерватория на НАСА - SDO в края на миналата седмица откри на слънчевия диск голяма следа приличаща на дългокрака птица. От руската обсерватория за рентгенова астрономия на Слънцето също са предвидили началото на геомагнитни смущения.

Заедно с това, в неделя вечерта се случи още едно събитие, което е способно да предизвика магнитна буря на Земята - рентгеново избухване от клас M3. Слънчевите изригвания, в зависимост от мощността на рентгеновото излъчване, се делят на пет класа: A, B, C, M и X. Минималният клас е A0.0 и съответства на мощността на излъчването при орбитата на Земята от 10 нановата на квадратен метър. При регистрирано десетократно увеличение на мощността, се преминава в следващия клас.

Изригването M3 е регистрирано от спътниците GOES в 20.55 ч. българско време. Ако това изригване е насочено към орбитата на Земята, то след ден-два може да се получат смущения в земната магнитосфера. За последен път избухване от клас М се случи на 17 май и то предизвика „протонна буря” - рязко нарастване на високоенергийните заредени частици в околностите на Земята.