Компания се хвали с успешен тест на балон за космически туризъм
Компания се хвали с успешен тест на балон за космически туризъм / снимка: Guliver/Getty Images

Компания от Аризона оповести, че е извършила успешно тест на балон и капсула, разработени за издигане на космически туристи на височина 32 километра над Земята, предаде Асошиейтед прес. Компанията "Уърлд вю ентърпрайзис" е осъществила тестовия полет миналата седмица от Розуел, Ню Мексико.

Изпълнителният директор Джейн Пойнтър съобщава, че системата е подобрила рекорд за най-висок полет с паракрило, издигайки полезен товар на височина 36 576 метра. Системата използва балон, подобен на този, с който се издигна австрийският екстремен парашутист Феликс Баумгартнер, за да направи рекордния си скок от височина 38.62 километра през 2012 г.

Пойнтър обяснява, че полетът миналата седмица е бил първият, с който са тествани всички компоненти заедно. В теста е използван балон с размер една трета от планираните за издигането на космически туристи.

Компанията планира да започне туристическите полети срещу сума от 75 000 долара на човек през 2016 г. Балоните ще издигат капсула с шест пътническа места и с двучленен екипаж на височина 32 километра. Туристите ще могат да се наслаждават на великолепна гледка към Земята в продължение на два часа, преди да се спуснат обратно. Капсулата ще бъде достатъчно голяма, за да могат туристите да се разхождат в нея.

Предимството на този вид космически туризъм е времето за престой над Земята. Други полети, като например тези, които ще предлага "Върджин галактик" на Ричард Брансън, ще издигат пътниците на височина 100 километра, но ще бъдат много по-краткотрайни.

На въпрос дали ще могат да конкурират "Върджин галактик", Джейн Пойнтър отговаря: "Не гледаме на нещата по този начин, тъй като ние ще предлагаме съвсем различно преживяване".

Източник: БТА