Астрономи идентифицираха 89 свръхнови
Астрономи идентифицираха 89 свръхнови / Thinkstock/Getty Images

Мрежа от малки наземни обсерватории, както и стотици инструменти, ползвани от астрономи аматьори, позволиха да бъдат идентифицирани 89 свръхнови, съобщи сп. "Сианс е авнир".

В редица астрономически изследвания се използват мощни телескопи, насочени към една-единствена "мишена". Това се отнася и за космическия телескоп "Кеплер", който търси екзопланети.

Изследването ASAS-SN (All-Sky Automated Survey for Supernovae) под ръководството на университета на Охайо обаче възприе съвсем различен метод - няколко телескопа, групирани в мрежа, осигуряват наблюдението на част от небето.

Мрежата ASAS-SN е съставена от 6 малки телескопа - 4 в Хавай и два в Чили. Към тях ще бъдат добавени още два през следващите няколко дни. Мрежата ползва също инструментите на стотина астрономи аматьори в целия свят. Благодарение на нея изследователи могат да наблюдават космическото пространство на разстояние до 500 милиона светлинни години около Млечния път.

Това съответства на около 1 процент от наблюдаемата Вселена. "Естествено е да се интересуваш от онова, което се случва в твоя квартал", заяви астрономът Кшищоф Станек от университета на Охайо на конференция на Американското астрономическо дружество, представяйки първите резултати от изследването. Те са обещаващи, защото от началото на наблюденията през май 2014 г. мрежата ASAS-SN е открила 89 свръхнови - повече свръхнови в сравнение с всички извършени досега астрономически изследвания.

Свръхновите бележат края на живота на една звезда, която експлодира, осветявайки с високоенергийни лъчи космическото пространство. Най-известни са свръхновите тип II, свързани с масивни звезди, чиито реликви обикновено са неутронни звезди. Свръхновите тип Ia пък са свързани с експлозии на по-малки звезди - бели джуджета. Преди няколко години астрономи откриха друг клас свръхнови, които са между 10 и 50 пъти по-ярки от свръхновите тип II.

Източник: БТА