/ ThinkStock/Getty Images
САЩ обявиха, че напускат от 31 декември 2018 г. Организацията на Обединените нации за образование, наука и култура - ЮНЕСКО, обвинявайки я, че е антиизраелска, предаде Франс прес.

В съобщение на Държавния департамент на САЩ се казва, че Вашингтон е уведомил генералния директор Ирина Бокова, че САЩ ще искат статут на наблюдател към базираната в Париж институция.

Бокова получила смъртни заплахи заради проекторезолюция за светите места в Ерусалим

Според американското дипломатическо ведомство този статут ще позволи на САЩ да продължат да предоставят своята визия и експертиза по въпроси като защитата на световното наследство и на свободата на медиите и насърчаването на науката и образованието.

ЮНЕСКО отново разгневи Израел

"Това решение не беше взето с лека ръка. То отразява безпокойствата на САЩ от натрупването на неплатени вноски към ЮНЕСКО, необходимостта от задълбочена реформа на организацията и заради нейните постоянни антиизраелски предубеждения", се казва в изявлението на Държавния департамент.

В началото на юли Вашингтон предупреди, че ще преразгледа отношенията си с ЮНЕСКО след решението на организацията да обяви старата част на град Хеброн на Западния бряг за защитена зона на световното културно-историческо наследство.

Израел прекратява сътрудничеството с ЮНЕСКО

Това решение бе определено като "оскърбление към историята" от постоянния представител на САЩ в ООН Ники Хейли, според която то "дискредитира още повече една агенция на ООН, която вече е твърде спорна".

През 2011 г. САЩ вече спряха да участват във финансирането на ЮНЕСКО, след като агенцията прие Палестинската автономна власт за своя страна членка. САЩ обаче продължаваха да заседават в 58-членния Изпълнителен съвет на ЮНЕСКО.

САЩ спряха финансирането на ЮНЕСКО заради приемането на Палестина

Генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова заяви, че дълбоко съжалява за решението на САЩ, предаде Асошиейтед прес.

В нейно изявление се посочва, че напускането на САЩ е загуба за "семейството на ООН" и за мултилатерализма. Тя заявява, че САЩ и ЮНЕСКО именно сега са особено важни един за друг, защото "възходът на насилствения екстремизъм и тероризъм изисква нови дългосрочни отговори за мира и сигурността чрез защитата на правата на човека и на човешкото достойнство".

България бе сред въздържалите се при гласуването на палестинското членство в ЮНЕСКО

Българката Бокова защити репутацията на ЮНЕСКО, като изтъкна усилията ѝ за информиране за Холокоста и обучението на учители в борба срещу антисемитизма. Тя припомни продължилите няколко десетилетия връзки на САЩ с ЮНЕСКО и отбеляза, че Статуята на свободата е сред множеството обекти на световното културно-историческо наследство под защитата на ЮНЕСКО, отбелязва АП.
БТА