Британското правителство обяви, че е сключило нови споразумения с Европейския съюз за засилване на сътрудничеството в областта на отбраната, за облекчаване на търговията с храни и на граничните проверки. Това стана на първата официална двустранна среща на върха след Брекзит, предаде Асошиейтед прес.
Премиерът Киър Стармър, който се срещна с председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и други висши служители на ЕС в Лондон за разговорите, заяви, че споразуменията ще намалят бюрокрацията, ще доведат до растеж на британската икономика и ще възстановят отношенията с 27-те страни от търговския блок, след като Обединеното кралство напусна ЕС през 2020 г.
Съгласно сделките новото партньорство между Великобритания и ЕС в областта на отбраната и сигурността ще позволи на Великобритания да получи достъп до програмата на ЕС за заеми в областта на отбраната на стойност 150 млрд. евро.
Други споразумения включват премахване на някои проверки на животински и растителни продукти с цел улесняване на трансграничната търговия с храни, както и 12-годишно удължаване на споразумението, допускащо риболовни кораби на ЕС до водите на Обединеното кралство.
"Време е да погледнем напред. Да се откажем от старите дебати и политически битки, за да намерим разумни, практични решения, които да са най-добри за британския народ", заяви Стармър. Той добави: "Това е първата среща на върха между Обединеното кралство и ЕС. Тя бележи нова ера в нашите отношения и от това споразумение печелим всички".
От своя страна, Урсула фон дер Лайен заяви, че споразуменията изпращат послание, че страните в Европа се подкрепят и си помагат една на друга, цитира я Ройтерс.
"Посланието, което изпращаме към света днес, е, че във време на глобална нестабилност и когато нашият континент е изправен пред най-голямата заплаха от поколения насам, ние в Европа се подкрепяме и си помагаме един на друг", заяви Фон дер Лайен пред репортери.
Въпреки че ЕС е най-големият търговски партньор на Обединеното кралство, след Брекзит Великобритания е засегната от 21% спад в износа заради по-обременителните гранични проверки, трудоемката работа с документи и други бариери, отбелязва АП.