/ iStock/Getty Images
Ако на световните пазари избухне нова криза, банките извън САЩ ще се борят да покрият дълговете си, които са се увеличили след последната световна финансова криза от 2007-2008 г., предупреди в петък Международният валутен фонд (МВФ).

И въпреки усилията за засилване на банковата система на САЩ - в някои случаи заради тези реформи - скокът на пасивите, деноминирани в щатски долари, може да направи домашните икономики на банките по-уязвими, алармира МВФ в нов доклад.

Българската икономика е най-конкурентоспособната на Балканите

Констатациите в раздел от Доклада за глобална финансова стабилност показват, че „разликата във финансирането“ на банки извън САЩ - разликата между активите и дълга, държани в щатски долари, е нараснала до 1,4 трилиона долара, които съставляват 13%  от активите.

Това може да накара пазарите да се възползват, ако има повторение на ситуацията в началото на световната финансова криза, когато институциите натрупаха долари и не бяха склонни да дават заеми, което означаваше, че разходите за всички оскъдни налични средства се покачват, предупреди МВФ.

Шест български банки влизат в топ 100 на Централна и Източна Европа

„Тази т. нар. разлика в междувалутното финансиране отразява размера на финансирането, което трябва да бъде попълнено чрез използване на инструменти като суапове в чуждестранна валута, което прави банките по-уязвими“, казват авторите.

И по-голямото разчитане на "нестабилните краткосрочни източници на финансиране" увеличава "шансовете на банковите неизпълнения в домашните икономики на банки извън САЩ, които разчитат на доларово финансиране", заяви МВФ.

България се включва към Инициативата за икономическа устойчивост

Докладът призовава правителствата да инсталират буфери за защита срещу тази ситуация, което може да засили шоковете и да се разпространи в техните икономики.

Такива буфери включват по-големи резерви от централните банки, "за да се запълни празнината, ако ликвидността в долара пресъхне", както и "договорености за размяна на централната банка, които осигуряват достъп до щатски долари в периоди на стрес", заяви МВФ.

Докладът отбелязва, че деноминираните в долари активи на банки извън САЩ възлизат на повече от 12 трилиона долара, в сравнение с 10 трилиона долара малко преди началото на кризата, което ги прави по-чувствителни към повишаването на лихвените проценти в САЩ.
БГНЕС