Милиони граждани във Венецуела отидоха до избирателните участъци, за да дадат своя глас за президента, който ще управлява страната през идните няколко години, предаде РИА Новости.
Пред избирателните участъци още от ранна сутрин имаше опашки от венецуелци, които искаха да изпълнят своя граждански дълг.
Право на глас на изборите имат 18,9 милиона души. В цялата страна бяха създадени повече от 13,6 хиляди избирателни участъци, а още 300 централи работеха зад граница.
Съперници за поста са досегашният вицепрезидент и настоящ временен президент Николас Мадуро и опозиционният кандидат Енрике Каприлес, който е губернатор на щата Миранда. Каприлес бе победен от Чавес на предишните избори, посочва Франс прес.
Преди смъртта си Чавес официално даде благословията си за Мадуро, който се опитва да трупа дивиденти върху това и отправя обещанието, че ще изпълни последната воля на предшественика си и ще продължи делото му, посочва bTV. Бившия шофьор и синдикалист Мадуро направи бърза политическа кариера. Първо той беше министър на външните работи, след което стана вицепрезидент.
Противникът му Енрике Каприлес - 40-годишен адвокат с богат политически опит - твърди, че обединява цялата опозиция, която Мадуро обвинява в съзаклятничество със САЩ. Каприлес е привърженик на социалдемокрацията от бразилски тип и на пазарната икономика. Той обещава да не премахва социалните мисии, подети от Чавес и финансирани с приходите от венецуелския петрол, но твърди, че ще затвори кранчето на евтиния петрол за Куба, която сега получава по 100 хиляди барела дневно в замяна на командировани във Венецуела кубински лекари.
Изборите се организират в момент, в който Венецуела бележи няколко рекорда по несигурност - 16 000 убийства за 2012 г., инфлация от 20,1% (най-голямата в региона), недостиг на храни, режим на тока, строг контрол върху купуването на чужди валути.
„Смятам, че на предстоящите избори ще бъде поставен рекорд по участие на населението", каза Мадуро на среща с международни наблюдатели, призовавайки избирателите активно да се възползват от правото си на глас в условия на „уважение към демокрацията". Той припомни, че на предишните избори избирателната активност е била 82%.
Ръстът в активността на венецуелците на избори, наблюдаван от 1999 г. - когато на власт за първи път идва Уго Чавес - настоящият кандидат-президент обяснява с „повишаване на съзнателността" у населението на страната.