Сурва е! Пернишко ликува!
Сурва е! Пернишко ликува! / снимки: Dariknews.bg, Перник

Пернишко ликува! Сурва е! Най-суровото и студено време на годината, в което хората от региона отбелязват народния обичай „Сурва”.

Стотици маскирани, опасани с хиляди звънци, чанове и хлопатари излязоха тази нощ на селските площади, където лумнаха сурвакарските огньове. Езическата някога традиция на преобразяването е пренесена през хилядолетия до днес и се празнува и пази в болшинството от селищата в Пернишко.

Въпрос на чест е да си сурвакар, мечкар. Обезлюдени села пълнят къщите си в нощта срещу 14 януари с перничани, дошли от цялата страна за празника. Маските се подготвят месеци преди зрелището. В дружините се нареждат от невръстни деца до старци. Днес празникът продължава с обхождане на къщите с благословии за здраве, берекет. Вярването е, че колкото по-силен е грохотът на звънците, толкова по-далеч ще избяга злото.

По традиция празникът „Сурва” има и още един акцент, който го прослави по света. Това е Международният фестивал на маскарадните игри, чието 24-то издание ще се проведе от 30 януари до 1 февруари в Перник. Над 5000 са заявилите досега участие, като сред тях са и 300 гости от 10 страни.

Сурва е Пернишко ликува
netinfo