Да се снабдиш с "напомпана течност" за някое "хитче" е като да пазаруваш в кварталната бакалия. Проблемът е, че никой не знае къде ще се озове след летящ джус с наркотици - някои развиват параноя, други изпадат в епилептични припадъци, разказва Дойче веле.
Преди Нова година 14-годишен тийнейджър от Плевен издъхна, падайки от седмия етаж след пушене на вейп, пълен с хексахидроканабинол (ННС).
Трагичен инцидент: Дете почина след падане от покрива на 14-етажен блок в Плевен
ННС е полусинтетичен канабиноид, получен чрез химическа обработка, при която се модифицира THC (тетрахидроканабинол), основната психоактивна съставка на марихуаната. През октомври 2023 година хексахидроканабинолът беше включен в Наредбата за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични.
"Даркнетът" никога не затваря - там се купува на едро, а купувачите намират достатъчно дилъри, за да предлагат на дребно, със съблазнителни аромати, приятни цветове и неясен състав. Към август 2024 година Агенцията на Европейския съюз по наркотиците наблюдава около 980 нови психоактивни субстанции с все по-сложна химическа структура. Освен като течности за вейпове, те се предлагат и като назален спрей, таблетки, прахове, откриват се в сладкарски продукти като желирани бонбони и в бисквитки като онези, които вкараха в университетската болница в Плевен шест деца.
Психиатърът д-р Иван Добринов, чиято експертиза е в лечението на зависимости, обяснява някои рискове от синтетичните и полусинтетични канабиноиди: "При всеки човек се проявяват различни ефекти, за младежите е особено опасно. Може да се проявят панически атаки, епилептични гърчове, параноидни налудни идеи, объркване и дезориентация. Признаците могат да се проявят и при еднократен опит. А заедно с това при младежите, попаднали в токсикология, често се наблюдават и треперене, аритмия или тахикардия, силно главоболие, чернодробни увреждания и бъбречни проблеми…"
Д-р Добринов коментира, че, за разлика от марихуаната, синтетичните ѝ "братовчеди" предизвикват и тежка агресия.
След скандалната реклама с Диона: КЗП санкционира фирмата, разпространяваща енергийния прах
"На пазара има най-различни нови дроги, които младите хора употребяват, които са силно конвертируеми и евтини, тъй като производството им не зависи от конкретни суровини, сезони и реколти. Те са с неизвестен състав и неизследвани последици", предупреждава психиатърът.
По улиците и в обществения транспорт все по-често се срещат млади хора, често ученици, с "вейпче" в ръка. В глобален план употребата на вейпове набира скорост сред тийнейджърите и младите хора, включително и сред тези, които не са пушили - въпреки че част от рекламата ги представя като по-малко вредна алтернатива на тютюнопушенето (не всички обаче съдържат никотин). Този бързорастящ бизнес използва ярки цветове, "вкусни" аромати, също и социални медии и инфлуенсъри. Агресивният маркетинг работи и привлича все повече потребители, за което помага и липсата на достатъчно информация за рисковете за здравето.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня