Титаник потънал заради пожар в трюма с въглища
Титаник потънал заради пожар в трюма с въглища / Guliver/Getty Images

Причината за потъването на "Титаник" - най-големият океански лайнер за времето си - може да е пожар в трюма за въглища. Това пише в. "Индипендънт" като се позовава на британския журналист Шенън Молони, който 30 години изследва историята на кораба.

Според твърдението на Молони, пожарът на борда е възникнал още преди съдът да отплава от Саутхемптън. В продължение на няколко седмици безуспешно се опитвали да загасят горенето на въглищата. През това време обшивката на кораба се нагряла и именно заради това сблъсъкът с айсберга, довел до трагедията, се оказал с толкова печални последици.

Какво още не знаем за Титаник (ВИДЕО)

Журналистът, както пише изданието, успял да анализира снимки, направени още преди началото на фаталното плаване на "Титаник". По тях на мястото от обшивката, повредено при сблъсъка с айсберга, изследователят открил следи от сажди. Специалистите потвърдили, че те, с голяма вероятност, са се появили заради наличие на горене в един от складовете за гориво на лайнера.

Собствениците на съда, както твърди Молони, знаели за пожара, но скрили факта от пътниците. На екипажа било заповядано да мълчи за инцидента.

ГАЛЕРИЯ: Какво е да си на "Титаник"...

Заради температурното въздействие на огъня, обшивката на кораба на определено място се е нагряла до температура около 1000 градуса по Целзий, което направило стоманата, изгубила до 75% от здравината си, много чуплива. Когато на петия ден от пътешествието "Титаник" се сблъсква с айсберга, обшивката не издържа, в борда се появява огромна пробойна.

Именно заради това, както твърди журналистът, айсбергът не трябва да бъде смятан за единствен виновник за катастрофата.

Трагедията с „Титаник" все още вълнува хората 100 години по-късно

Презокеанският лайнер "Титаник" потъва по време на първия си трансатлантически рейс в нощта на 14 срещу 15 април 1912 г. в северната част на Атлантическия океан след сблъсък с айсберг.

Корабът потъва за 2 часа и 20 минути. В момента на катастрофата на борда му се намират 1316 пасажери и 891-членен екипаж или общо 2207 човека. От тях се спасяват 705, а 1502 загиват.

Източник: БГНЕС