/ ThinkStock/Getty Images
Тайландците, а и други азиатци продължават да ядат супа от перки на акула, въпреки "тревожното" намаляване на популациите им, съобщи ДПА, позовавайки се на доклад на природозащитна организация.

По света годишно 100 милиона акули стават жертви на риболов. От тях 73 милиона се използват за супа от перките им. Това е довело до намаляване на някои от популациите с 98 процента.

Заради голямото търсене на супата от перки на акула в Азия и вярването, че тя е полезна за здравето, някои акули загиват само защото отрязват перките им. След това ги изхвърлят във водата, но без перки те не могат да живеят.

Според доклада на организацията WildAid най-голям износител на перки от акули e Тайланд - с над 22 467 тона за периода от 2012 г. до 2016 г. Те са продадени главно на Хонконг, откъдето се реекспортират към други държави като Китай.

Супата от перки на акули се слави с добрия си вкус, но на практика тя е безвкусна, а аромата си дължи на бульона. Всъщност тя не се отличава от обикновената рибена супа, в нея няма нищо специално, твърдят познавачите.

Половината от анкетираните тайландци, яли такава супа, не си дават сметка, че акулите не могат да оцелеят без перки, а 85 процента - колко много акули се избиват ежегодно.
БТА