/ ThinkStock/Getty Images
Всички те са от патриархални семейства. Тръгват за чужбина, за да видят роднините, а там им взимат паспорта и мобифона, докато не ги омъжат. Много от тези момичета, вкл. и от България, не се връщат обратно в Германия.

"По-добре изобщо не се качвайте на самолета!" - това, което на пръв поглед звучи като съвет, предизвикан от загрижеността за околната среда, всъщност е предупреждение към редица момичета с чуждестранен произход в Германия. Голяма част от тях за заплашени от принудителна женитба в родината си - именно през лятото, когато заминават да се видят с роднини - посочва Петра Кох-Кньобел, пълномощничка по правата на жените в берлинския квартал Фридрихсхайн-Кройцберг. А след ваканцията някои чинове в германските класни стаи остават празни.

Когато дъщеря ти изведнъж се забули от глава до пети

Представителката на правозащитната организация "Terre des Femmes" Миря Бьомеке добре познава тези рискове. Именно преди лятната ваканция рязко нараствали запитванията и исканията за съвети и помощ от страна на изплашени момичета. Експертката обяснява, че този вид принудителни бракосъчетания представляват проблем и за второто, и за третото поколение мигранти, живеещи в Германия.

При това явлението не е само ислямски феномен, а се дължи на строго патриархалните структури в определени общества и семейства. Случвало се потърпевши (макар и значително по-малобройни) да са и момчета или млади мъже – особено, ако решат да признаят хомосексуалността си.

Съпруги по принуда – омъжват момиченца по Скайл във Великобротания

Без право на избор

"Повечето момичета имат известна представа каква опасност ги грози. Но много от тях си въобразяват, че в чужбина ще могат да откажат нагласения брак или годеж", обяснява Бьомеке. "Но това са илюзии - щом стигнат там, им отнемат паспорта, билета за връщане и мобилния телефон. И ги държат под ключ или постоянно ги контролират."

Естествено - точна статистика за този вид бракове няма. Едно проучване, направено в Берлин, установява, че през 2017-а към различни консултанти в училищата на германската столица са се обърнали 570 момичета, търсещи съвет за справяне с такава ситуация.

Повечето потърпевши момичета били на възраст между 16 и 21 години с арабски и турски корени. Част от семействата били от региона на Балканите – включително от България и от Румъния. Берлинските статистики сочат, че 117 подобни бракосъчетания са били извършени, а 92 други са били подборно планирани. Имало и 113 случаи, в които девойките са разказали, че се опасяват от подобна принудителна женитба. "Убедени сме, че действителните цифри са далеч по-високи", казва Кох-Кньобел.

жени брак
ThinkStock/Getty Images

Връщането обратно често е невъзможно

В Германия почти десет години не е правена официална статистика по проблема, във връзка с което от "Terre des Femmes" настояват за бърза промяна. „След подобна женитба в чужбина е много трудно да се върнеш обратно в Германия, дори и да имаш германско гражданство", посочва Бьомеке. "Затова предупреждаваме момичетата изобщо да не се качват в самолета."

Експерт: Вербуването на деца от Ислямска държава през интернет е само първата фаза

Ако те обаче откажат женитбата, семействата им често ги изхвърлят на улицата. В някои германски градове има домове, които предложат временен подслон. "Но момичетата се страхуват, че роднините им ще ги открият. Пък и е трудно да се криеш за продължителен период от цялото си семейство", обяснява Бьомеке. Освен това на момичетата не им се иска да напускат домовете си, затова до последния момент се надяват, че ще се стигне до някакъв компромис. "Но това обикновено е заблуда."

И още:

Съпруги по принуда

Как салафитите прелъстяват наивни момичета


Момичета, които искат да умрат за Аллах

Тема табу: Японки стават невести на джихадисти от „Ислямска държава“

Великобритания отне гражданството на още две жени, омъжили се за бойци на Ислямска държава
Deutsche Welle