В Италия 25-30% от бюджета отиват в общините
В Италия 25-30% от бюджета отиват в общините / netinfo

Интервю на Калиман Мечакров с Массимо Иполати – технически директор на италианската фирма „Сент Джорджо”, която събира данъците и таксите на общината в Генуа.

Господин Иполати, какво представлява „Сент Джорджо”?

Ние представляваме най-голямото дружество, което се занимава със събиране на местни данъци. Работим с около хиляди общини, понякога и ние като дружество, а понякога и нашите дружества в сътрудничество с местната власт. Нашата цел е да се борим с отклоняване от данъчна отговорност. Например местните данъци, които обикновено се събират от общините – като данък Сгради, данък Имот, данък Реклама и данък Използване на общинска собственост. Най -интересният опит, който ние имаме, е опитът със смесените дружества – смесено дружество между нашето и общинското. Важно е да се отбележи, че в тези смесени дружества мажоритарен собственик е общината – 51 на 49 или 60 на 40 процента в полза на общината. Има една норматива в Италия, която позволява на концесионерите като „Сент Джорджо” заедно с общината да се занимават с обикновеното събиране на данъци, с установяване на данъци. При положение, че не си плащат хората данъците, общината дава право на концесионерите да изискат данъците от гражданите. Този вид дейност може да бъде изпълнявана или от общината, или от частен концесионер, или от публично-частно дружество.

Колко подобни дружества има в Италия ?

В министерство на финансите има регистър, където до момента има 120 дружества, които имат право да изпълняват тази дейност, тоест „Сант Джорджо” има 120 конкуренти. Този регистър е необходим на общините, за да им осигури коректността на концесионерите. Законът, който позволи създаването на този регистър за по-малките данъци, беше създаден през 80-те години. За по-големите данъци, които съставляват 80 процента от общинския бюджет, нормативата е от 1997 година, но от 2000 година съществуват правилници.

В Италия има около 8808 общини, като горе-долу половината отдават по-малките данъци на концесионер. Що се отнася за по-големите данъци, частните концесионери са около 15 процента, като ежегодно този процент се увеличава. Дори смятаме, че през следващите няколко години ще стигне 50 процента.

Предимството на общината е, че частните концесионери гарантират, че приходът, който общината е имала за предната година, ще се увеличи, като ние вземаме процент от увеличението. Друго предимство е публичният контрол. И тъй като общината е мажоритарен собственик и налага контрол, ролята на частния концесионер е да поема всички финансови инвестиции и да прилага ноу -хауто, за да се изправи както срещу обикновеното управление на приходите, така и да предложи качествена услуга на гражданите, за да могат да разберат какво дължат от финансова гледна точка на общината

Какъв процент взима частният концесионер от увеличената печалба?

Не съществува правило. Всяка община може да определи чрез търг условията на договора, които включват и процента печалба, който ще вземе концесионерът. Понякога по време на търг общината поставя по- високи изисквания за приходите в сравнение с тези, които е имала. Например: една община, която се намира на юг от Рим, през 2000 година възложи управлението на приходите на смесено дружество, където участва и „Сент Джорджо” и поиска от нас фиксиран приход от около 16 милиона евро. За 2002 година, приходите, които Сент Джорджо подсигури за тази община възлизат на около 29.5 млн. лева. Има случаи, когато приходите са по-големи, но има и случаи, когато са по-малки. Събираемостта зависи от навиците на гражданите и от способността за контрол, която общината е успяла да приложи през предходните години

Контролът е насочен само към гражданите или и към администрацията?

Не, не. Контролът е насочен само към гражданите. Ние установихме, че данъчните престъпления са около 25 %.

Какво се случва, когато един човек няма финансовата възможност да заплати задълженията си към общината?

Това е социален проблем и го отнасяме към общината. Това, което можем да направим ние, е да предоставим възможност на съответния гражданин да покрие задълженията към общината чрез разсрочено плащане.

В България предстои процес на децентрализация. Какъв съвет бихте дали на българското правителство?

Ние проучваме процеса на децентрализация в България и срещите, които направихме тук, целят да се запознаем с прехода от централизация към децентрализация. Ако вашите общини изискат от нас, ние можем да им предоставим модели на управление.

В Италия всички общини се стремят сами да управляват всички данъци и такси, за да могат директно да отговарят как са използвани парите на гражданите. Увеличаването на този пазар е свързан с реформа от 1996 година, която потвърди принципа държавата да дава на общините малка част от бюджета - около 25-30 процента.

Останалата част общината трябва да я усвои от своята територия. Ако една община се организира може не само да си набави останалите проценти, но дори да получи повече ресурси, за да увеличи нивото на услугите, които предлага. Ако не се организира и не успее да влезе в бюджета, има държавна комисия, която може да уволни цялата общинска администрация.