Трансперънси: България на 64-о място по корумпираност
Трансперънси: България на 64-о място по корумпираност / netinfo

Мианмар и Сомалия са най-корумпираните страни в света, се казва в огласения годишен доклад на международната организация "Трансперънси интернешънъл", предадоха световните агенции. В класацията на международната организация България е на 64-о място с корупционен индекс 4,1, като тази позиция тя дели с две балкански държави - Турция и Хърватия, имащи амбиции да станат еврочленки, сочат данни, огласени в София от "Прозрачност без граници" - българския клон на "Трансперънси интернешънъл".

Класацията, наречена "Индекс за възприятие на корупцията за 2007 г.", обхваща 180 страни. Тя е базирана на проучвания на мненията на граждани и политици за това доколко има корупция в техните страни.

В индекса абсолютното отсъствие на корупция се оценява с оценка 10, а "максималната корупция" - с нула. Според тазгодишния индекс най-малко корумпирани са Дания, Финландия и Нова Зеландия. Те получават оценка по десетобалната система от 9,4 и са поставени на първо място. Следват ги Сингапур и Швеция с оценки 9,3, Исландия с оценка 9,2, Холандия и Швейцария с оценка 9, Канада и Норвегия с оценка 8,7 и Австралия с оценка 8,6.

Към "отличниците" международната организация със седалище в Берлин отправя призив да положат въпреки добрата оценка повече усилия, за да не си затварят очите пред съмнителни финансови средства, вложени в техни финансови институции и да не позволяват на техни фирми да корумпират представители на чужди държави, отбелязва Франс прес.

В дъното на класацията, на последното 179-о място, са Мианма и Сомалия, посочени като най-корумпираните страни в света. По десетобалната система те получават оценка от 1,4. Към тези две страни международната организация отправя призив да действат незабавно, за да засилят отговорността на техните институции в борбата с корупцията.

Сред най-корумпираните страни според "Трансперънси интернешънъл" са и други държави, където има конфликти - Афганистан /с оценка 1,8/, Ирак /с оценка 1,5/ и Судан /с оценка 1,8/. Афганистан и Судан са съответно на 172-о място в класацията, а Ирак е на предпоследното 178-о място.

Според президентката на "Трансперънси интернешънъл" Югет Лабел страните, раздирани от конфликти, плащат тежка цена за неспособността на техните правителства да управляват.

"Когато обществените институции са парализирани или изобщо не съществуват, безскрупулни хора се възползват от държавните ресурси и корупцията процъфтява", допълни президентката на "Трансперънси интернешънъл".

Международната организация отчита, че няколко африкански държави тази година са постигнали истински напредък в борбата с корупцията, което свидетелства за волята им за реформи в тази насока. Това са Намибия, Република Южна Африка и Свазиленд.

Много източноевропейски държави, сред които Хърватия, Чехия, Македония и Румъния, мотивирани от процеса на еврочленството, също са постигнали напредък в борбата с корупцията, отбелязва "Трансперънси интернешънъл".